Detoks

Yayın Tarihi: 26/07/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Birden bire hayatın ortasında durup kendi kendinize, “Teknoloji benden neler alıyor?” diye sorun. Verdiklerini yadsımadan, küçümsemeden sadece içine doğduğumuz coğrafyayı tüm diğerlerinden ayırmayan bir GÜÇ olarak teknolojinin, enformasyonla bize nasıl ulaştığını, teknolojinin heryerdeliğinin bize nasıl yansıdığını hesaplamak için bu soru aslında. Yoksa teknolojinin getirileri, enformasyon-bilgi-iletişim ya da her ne derseniz deyin yaşadığımız çağın en değerli faktörleri aslında. Bunu da tepe tepe kullanmaktayız. 

Örneğin benim kuşak! 

Doğduğumuzdan beri radyo ve televizyonun varlığının içinde yaşıyoruz. Gazete zaten hep vardı. Yaklaşık 30 yıldır bilgisayar kullanıyoruz. 25 yıldır cep telefonu ve kısa mesaj kullanıyoruz. 20 yıldır internet ve e-mail kullanıyoruz. Bunların öncesindeki hayatımızı zor hatırlıyoruz. 

Ancak durup bunca getirisi içerisinde neler götürdüğünü düşündüğümde gelecek kuşaklar için endişe duyuyorum.

Kendi kuşağımdan da endişe duyuyorum. Ancak kendi kuşağım için, bir nebze de olsa, sokakları da tanımış ve kültürünü almış olduğumuzdan daha az endişeliyim. 

İşte bu noktada “teknoloji detoksu”na ihtiyaç duyduğumuzu hissediyorum. 

Peki nedir bu “TEKNOLOJİ DETOKSU”?

*

“Detoks” kelimesi aslında dermatoloji disiplinine ait olduğu bilinen bir kelime. Vücudumuza bazı yollarla girmiş zararlı toksinlerden kurtulmayı anlatan bir ifade. Bu kapsamdan bakıldığında bir tür arınma yöntemi. Kullandığımız teknolojik aletlerin, yaydıkları titreşimlerle vücudumuzda elektromanyetiklerin birikmesine neden oldukları bir gerçek. Frekans dalgalarına maruz kalıyor, onlardan kaçamıyoruz. Sadece bu anlamda değil elbette, düşünsel olarak da teknolojinin duyguyu yenişi de bu zararlı toksinlerin birikimi gibi. Teknoloji detoksu, kısa bir süreliğine teknolojiden uzak durmak, arınmak anlamına geliyor. Bir süre de olsa uzaklaşmak huzur veriyor.

Teknolojiyle uzun süre meşgul olan insanlarda; fiziksel yorgunluk baş gösteriyor. El ve ayak parmaklarında yorulma, kalp krampları, görme güçlükleri yaşanıyor. Baş ağrıları da cabası. 

İnternetle uğraşırken mailini okuyan, gelen mesaja yanıt yazan, çalan telefona bakan ve bu gibi teknoloji kurbanlarının davranışları bedeni ve ruhu kirletiyor, yoruyor. 

Sonunda bu yorgunluk, dikkatsizliklere, duygu daralmalarına, hayal zayıflamalarına kadar varıyor. 

Bunları hissediyorsanız, kendinizde teknolojinin baskısını hissediyorsanız “teknoloji detoksu” yapmanızın tam zamanıdır!

Peki nasıl yapılır?

*

Öncelikle teknolojiden kısa süreli de olsa uzak durmaya kesin kararlı olmanız gerekiyor. 

Ardından bilgisayarla olan ilişkinizi sınırlandırmak ve hakikaten gerekli zamanlarla, fuzuli zamanları ayrılmak ilk adımınız olabilir. 

Günlük bilgisayar sürenizi kısıtlamak, işten geldikten sonra evde bilgisayar kullanmamak, hafta sonları bir alışkanlık yaparak mümkünse internet, e-mail, telefon trafiğini sınırlamak hatta kaldırmak, telefonunuzu kendi belirlediğiniz bir saatte ya da dönemde bir süre kapalı tutmak, boş vakitlerinizi teknolojiden uzak ortamlarda geçirmek, adım adım uygulandığında, bedeninize ve ruhunuza sızan ve atılmayı bekleyen teknoloji toksinleri atılacaktır. 

Bu yeni bir hayatın başlangıcı olacaktır!

Karar verirseniz yeni hayatınız hayırlı olsun.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları