Nasıl bir demokrasi? -5-

Yayın Tarihi: 13/05/22 07:00
okuma süresi: 2 dak.
A- A A+

Modern devletin medyayı kontrol etmek için geliştirdiği yeni sansür biçimlerini göz önünde bulundurarak, bu sansür biçimlerine karşı geliştirilen direnme biçimlerinin nasıl bir demokrasi anlayışını beraberinde getirebileceğini tartışmak bilimsel bir tartışmadır.

[Aynı girişin ardından dünden devam ediyoruz...] Günümüz kitle iletişim araçlarını devletin yeni sansür yöntemlerine karşı direnişi ile ilgili mücadelelerin getireceği bu bahsedilen yeni demokrasi anlayışları elbette süregiden iletişim mücadelesi gibi süreğen bir yapıda olduğu söylenebilir. Bu bağlamda tek tip bir düşünceyi yeni sansür yöntemleri veya bilinen bu tür bir tek elden güç ve anlam verilen kamu yayıncılığının yeniden anlamlandırılması, yeniden tanımlamalarının ve uygulamalarının kurulması gerekmektedir. Bu gereklilik, kartel ve medya tekellerinin, finansal devlet baskılarının tehlikesi ve önlenme gerekliliği kadar gereklidir. Bu yeni anlamlandırma sadece devletin yayın kanallarının değil tüm medya kuruluşları tarafından kabul görebilecek ve uygulanabilecek bir anlamlandırma olmalıdır. Buna göre, kamu yayıncılığı; bahsedilen yeni demokratik anlayışın teamülleri temelinde yol gösterici, farklı düşünen birey ve grupların görüşlerine ve düşüncelerine yer veren, bu düşüncelerin ve görüşlerin kurumsal ve örgütsel yapılar içerisine özgürce yerleşmesine yardımcı olan, konuşma ve eylemde bulunabilecek tüm kesimlerin eşit şekilde konuşma ve tartışmalara katılmalarını sağlayacak mekanizmaların kurulmasında yol gösterici olmalıdır. 

 [Yarın devam edeceğiz...]

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları