Nasıl bir demokrasi? -6-

Yayın Tarihi: 14/05/22 07:00
okuma süresi: 2 dak.
A- A A+

Modern devletin medyayı kontrol etmek için geliştirdiği yeni sansür biçimlerini göz önünde bulundurarak, bu sansür biçimlerine karşı geliştirilen direnme biçimlerinin nasıl bir demokrasi anlayışını beraberinde getirebileceğini tartışmak bilimsel bir tartışmadır.

[Aynı girişin ardından dünden devam ediyoruz...] Bu nedenle günümüz kitle iletişim araçlarını devletin yeni sansür yöntemlerine karşı direnişi ile ilgili mücadelelerin getireceği bu bahsedilen yeni demokrasi anlayışlarının yerleşebilmesi ve gelişebilmesi için kamu hizmeti yayıncılığının yeniden anlamlandırılması, yeni iletişim ve enformasyon teknolojilerinin de düşünülmek suretiyle yeniden yapılandırılması bir gereklilik olup, iletişim özgürlüğü mücadelesinin tamamlanmış ve tamamen sona ermiş bir süreçten çok devam eden süregelen bir olgu olmasından dolayı bahse konu demokrasinin de süreğen, devamlılığı olan ve gelişimi devam eden bir yapıda olması gerekliliktir.

Kamu hizmeti yayıncılığının olması gereken içerik ve iletişim modeli ise, görünmez iktidarı açığa vuran, 'farklı yaşam biçimlerini, zevkleri ve görüşleri' çoğullukları içinde kucaklayan, yeni bir 'toplumsal sözleşme' zeminin için bir çağrı niteliği taşıması çeklinde olabilecektir. Ancak bu temelde bir kamu hizmeti yayıncılığı beraberinde devlet merkezli sansürün engellemesine neden ve sonuç olabilir.

Modern zamanların devlet yapısını incelediğim makalede, demokrasi yeniden üretilirken, yeni sansür yeni medya yaşamı yaratmakta olduğunu gösteriyor bizlere. Bu da yeni demokrasinin kendini savunmak için bağımsızlığına önem göstermesi gerekir. Temel savunma budur. [Makale sonu.]

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları