Ezotermik inisiyasyon

Yayın Tarihi: 30/05/22 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Tüm hayatı öğrenme ile geçirmek, öğreterek devam etmek, ezotermik bir ibadet gibidir. Elbette burada ezotermik derken yazının anlam bütünlüğünü korumak ve kendi içinde ilk cümleyi çelişkiden kurtarmak için, Ezoterizm’in kendisinden yardım almamız gerekecek.

Çünkü, tek bir cümle ile anlatmak istediğim, felsefik bir aforizmanın eşiğindeyiz. Bu nedenle ilk cümeyi olgunlaştıracak olan, makalenin geriye kalanında sürdüreceğim, onu koruma gayretidir.

Ezoterizm, bir konudaki derin bilgilerin ve sırların ehil olmayanlardan gizlenerek, bir üstad tarafından sadece ehil olanlara inisiyasyon yoluyla öğretilmesidir. Ezoterizm bir din veya bir inanç sistemi değildir. Bu yanılgıyı ortadan kaldırmanın önemi, yine ilk cümleyi korumak içindir. 

Ezoterizm, sık sık yanlışa düşülerek, mistisizm ile karıştırılarak dinsel alana sokulmaktadır. Fakat ezoterizm, René Guénon’un belirttiği gibi, ne bir dindir, ne de bir dinin iç kısmıdır. Temelini herhangi bir dinden almaz. Buna karşı gösterilebilecek tek istisna, esas dayanak noktalarını İslamiyet’ten almış olmakla birlikte, mistisizmle karıştırılmaması gereken İslami ezoterizmdir. İslami ezoterizme “bâtınî” terimi kullanılır. Yahudi ezoterismine “Kabbala” denir. Ancak, Kabbala inisiyasyon içermediği için ezoterik değildir. Budizmin ezoterik yorumuna ise “Vajrayana” denir. Bunun dışında Hristiyanlıkta da tarihte ezoterik yorumlar görülmüştür. Bunların arasında Behmenizm, Katharizm gibi mezheplerden de bahsetmemiz mümkündür.

Ezotermizmdeki temel görev ayrımı, ehil olan kişi ile öğrenme adayıdır. Bu kavramların derinliği, başta ezoterizm, inisiyasyon, inisiyatör ve inisiye adayı ayrımları ile algılanabilir. Bu kavramların çevresinde gelişen öğrenme, sadece bugünün insanın bilinen bilim çehresi ile edindiği bir öğrenmeyi işaret etmez. Aksine başta İslam geleneği olmak üzere neredeyse inanışın tüm zamanlarına karşılık gelir.

Makalenin kendine verdiği güçle tekrar algılandığında, tek bir cümle ile anlatmak istediğim, felsefik bir aforizmanın doğuşuna birlikte tanık olmak için, şimdi ilk cümleyi yeniden yazalım: Tüm hayatı öğrenme ile geçirmek, öğreterek devam etmek, ezotermik bir ibadet gibidir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları