O

Yayın Tarihi: 22/06/22 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

“Kainatta az veya çok, küçük veya büyük, hayır veya şer, menfaat veya zarar, iman veya küfür, irfan veya cehalet, zafer veya yenilgi, fazlalık veya noksanlık, itaat veya isyan, görünür görünmez her ne cereyan ediyorsa mutlaka O'nun kaza, kader, hikmet ve işleğinin hududları dahilindedir. Bu bakımdan O'nun diledikleri olur; dilemedikleri olmaz. Hiçbir bakış ya da hiçbir düşünüş O'nun dilemesinin dışında değildir. O yoktan var edici, yok olduktan sonra tekrar iade edici ve isteğini en kuvvetli bir şekilde de emrinin önünde hiçbir engelin duramadığı ve hiçbir kuvvetin, kaza ve kaderini reddetmediği Allah'tır.

Eğer O'nun tevfîk ve rahmeti olmasa, hiçbir kul isyandan kaçamaz. Yine O'nun dileme ve iradesi olmasa hiçbir kul itaata güç yetiremez. Eğer tüm insanlar, cinler, melek ve şeytanlar bir araya gelip de kâinattaki bir zerreciği yerinden oynatmak veya hareketine mani olmak isteseler, O'nun irade ve dilemesi olmadan bu hususta kesinlikle aciz kalacaklardır.

O, daima bu sıfatlarla muttasıftır. Olacak olan her şeyin kendisi için belirlenen zamanda olmasını ezelde irade buyurmuştur. Böylece her şey bu ezelî irade doğrultusunda ne bir saniye önce ve ne de bir saniye sonra olmamak şartıyla kendileri için belirlenmiş zamanlarda gerçekleşir. Varlığında irade dışı bir değişme, bir bozulma olamaz. Bütün bunları yaparken de O’nun için düşünme ve zaman harcama söz konusu değildir.” 

*

“O” elbette anlaşılacağı gibi, Yüce Allah’tır. 

Yukarıdaki satırlar açık adı ile “Abū Hamid Muhammad ibn Muhammad al-Ghazalī” ya da bilinen adı ile İmam Gazali’ye ait. İmam Gazali’nin İnsanı okudukça eğiten, hayat karşısında güçlü ömür karşısında verimli kılan eseri 10 büyük eserinden biri ve en kapsamlısı kabul edilen İhya-ü ulumi'd Din’den alıntı.

Her şeyi bir tesadüf zannetmememizi en iyi anlatan kitaptan “ilim” değerlendirmesi bu paragraflar.

Salt ön yargılardan kurtulmamız ve hiç bir konuda bilgi sahibi olmaksızın fikir yürütmememiz için aslında.

Gündelik hayatın anlamsızlığı ve “hiçlik” konularını anlamak için.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Ferhat ATİK yazıları