İki koca yıl geçti

Yayın Tarihi: 17/08/23 07:40
okuma süresi: 3 dak.

Taliban'ın Afganistan'da iktidarı ele geçirip, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet, baskı ve zulmü son güçle kullanmaya başlamasının üzerinden tam iki yıl geçti. Bu feci hikaye haber gündemlerinden düştü. Bu nedenle her şeyin düzeldiğini düşünmüş ya da varsaymış olabilirsiniz. Ama öyle değil. Afganistan'da Taliban, kız çocuklarına ve kadınlara yönelik artarak zulüm etmeye, tecavüzler sonucu onları yok eetmeye devam ediyor. 
 
Medya Afganistan'daki olaylara yeterince yer vermiyıor diye, orada yaşananlar sona erdi zanmayın. 
 
Afganistan'daki kadınlar ve kız çocukları tarihin en kötü insani krizlerinden birini yaşıyor ve sanki küresel toplum onları unutmuş gibi. Kızların okula gitmeleri yasaklanırken, kadınların sokağa çıkmaları, parklara gitmeleri, iş sahibi olmaları ve çalışmaları ve tek başlarına araba kullanmaları yasaklandı. Kamusal alanda tepeden tırnağa örtünmek zorundalar. Bunlarla ilgili konuşacak kadar cesur olanlar ise sonsuza kadar ortadan kayboluyor. 

Afganistan'da sadece insanlar değil, insanlık da yok oluyor. 

Peki ne yapabiliriz?

Okusuğumuz gazetemizden, paylaştığımız sosyal medya araçlarından bunun unutulmaması için paylaşımlar yapabiliriz. Göz ardı edilmesine karşı bireysel de olsa kendi gündemimizde tutabiliriz. elbette dah ayapacak çok şey var. 

Örneğin orada zulüm gören kızların ve kadınların sığınabilecekleri imkanlar için sizler de çalışabilirsiniz. Bunu ancak hep beraber başarabiliriz. Afgan kadınlara, kız çocuklarına ve ailelerine Taliban'dan saklanmaları için yardım ediyoruz. Yemek yiyebilmeleri ve hayatta kalabilmeleri için fon sağlıyoruz. Ülkeyi gizlice terk etmeleri için seçenekleri araştırıyoruz. Ayrıca, insan hakları felaketine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak üzere filmin gücünü kullanıyoruz. Bu alanda çalışan bir çok çalım agrubu var ve bunlara sizler de katılabilirsiniz. Daha fazla kadına yardım etmemize ve yeni yardımseverlere ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. 

Anlayacağınız üzere, herkesin elini taşın altına koymasına ihtiyaç var.  B u bilgileri gündemde tutmak ve yayınlamak da çok önemli bir destek.

Afganistan size uzak bir yer olabilir. Ancak insanlığınız size çok yakın. 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Dr. Ferhat ATİK yazıları