İnsanlar ve insansılar...

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

İnsanlar ve insansılar...

Arkeoloji bilimine göre, insan denilen akıllı hayvanın dünya yüzünde görünmesinden bu yana, 250 ilâ 500 bin yıl geçmiştir. Ve bu mahlûk, tarihinin %98'ini, arkeologların Paleolotik Çağ, yâni Taş Devri; jeologların ise Buzul Devri dedikleri dönemde yaşamış, geçim kaynağı, toplayıcılık ve avcılık olmuştur.

Bu 250-500 bin yılın son 10 bin yılında, hayvanları evcilleştirmeye ve tarıma başladılar. Yâni doğada hazır bulduklarından yararlanma yerine, doğayı, kendi yararlarına değiştirmeye giriştiler. Arkeologlar da bu zamana, Neolitik Çağ ( Yeni Taş Devri) diyorlar. 5 bin yıl kadar sürüyor…

Günümüzden 5 bin yıl önce de Mezopotamya, Nil ve İndüs vadilerinde bazı nehir kıyısı köyleri, şehirleşmeye başlıyorlar. Kentleşme, insanlığın bilinen tarihinin son %1'lik dönemini kapsıyor… Bunun ilk 2 bin yılı, insanların Tunç Çağı dedikleri zamandır. Bu dönemde şehirlerde yavaş, yavaş artık ürün elde edilmeye ve ilk rahiplerle ilk memurlar da boy göstermeye başlıyorlar… Yâni yönetenler/yönetilenler meselesi, uç veriyor…

3 bin küsur yıl önce insanoğlu, demiri kullanmayı öğreniyor. Demir Çağı… 2500 yıl önce, insan parayı da keşfediyor ve tarım, avcılık( ve çobanlık), yöneticilik (memur ve ruhban) sınıflarının yanına, Akdeniz çevresinde dolaşmaya başlayan bir de tacir sınıfı doğuyor. Daha Demir Çağı'ndayız! Aşağı yukarı o çağlardan başlayarak, son 3 bin yılın içine, Eski Yunan ve Roma Köleciliğini, son birkaç yüz yıla da Avrupa Feodalizmi ve Kapitalizmi sığdırdık.

İnsan, Homo Sapiens değil bahsettiğimiz! Bu beş yüz bin yılda insanoğlu fiziksel olarak da gelişe, gelişe bugünkü haline gelmiştir. Örneğin ilk ekonomik faaliyetin görüldüğü zaman, bundan 140 bin yıl öncedir. Mahlûk da henüz bir Hominid'dir. Yâni, "insansı"! Zaman, Buzul Çağı'nın sonlarıdır… Bunlar, alet de yapmayı öğrenmiş, Neonderthal, dediğimiz insanî mahlûklardır. Kimi antropologlar, bunun insan ırkının atası olduğunu, bazılarıysa, evrim içinde yok olmuş, Homo Sapiens'e akraba bir ırk olduğunu düşünüyor! Üçüncü Buzul Çağı ile Dördüncü Buzul Çağı arasında yaşamış, Avrupalılar… Ama öte yandan Filistin'de ilk Homo Sapiens'lerin, yâni bizim atalarımızın görüldükleri çağ da, bu çağdır! Bu insanların ortak gömme adetleri, inançları v.s., kültürleri var… Moda da o çağdan kalmış!

Limnidi Taşı ve başka pek çok yerde bulunan kalıntılardan, Kıbrıs'ta Neolitik Çağ'dan beri insan yaşadığını biliyoruz. Gordone Childe da Tarihte Neler Oldu isimli başyapıtında, bunların Bakır Çağı'ndan beri, uygar olduklarını yazıyor.

Peki, bu insanlar bu memlekete geldiğinde, burası bir ada mıydı?

Hayır, değildi… Kutsal Kitaplar'da Nuh Tufanı, diye yaşayan o olay, yâni, eriyerek kuzeye doğru çekilen buzulların yarattığı; Akdeniz'in seviyesini yükselten o devasa sel, Buzul Çağı'nın sonunda yaşandı. O zamana kadar jeolojik gelişim açısından. Suriye ve Güney Anadolu ile bağlı, Asya'nın batıya uzanmış bir ucu, bir yarım ada halinde bulunan Kıbrıs da ondan sonra bir ada haline geldi. Oysa, Üçüncü ve Dördüncü Buzul Çağları arasında, Neolitik Çağ'da, bu yerde insan var!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.