İdrak-ı meali ve dar-ül harb

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

İdrak-ı meali ve dar-ül harb

Geçen gece Atatürk Havaalanı saldırısını seyrederken, aklıma geldi…

Hem "Okunacak en büyük kitap insandır" diyen Hacı Bektaş-ı Veli, " Kim olursan ol, gel…" diyen Mevlâna Celâlettin-i Rûmi, " Yaradılanı severim, yaradandan ötürü" diyen Yunus Emre, hem de bunlar hepsi birden Müslüman mı? Bu nasıl olur?

Siz Recep Tayyip Erdoğan ve kadrosunu "İslâmcı" kabul edersiniz; Selefi Vahabi'lerin çağdaş takipçisi İŞİD, dinden çıkmış, kâfir kabul eder… Bunlar zaten Halife ünvanını taşıyan 2. Abdülhamit'in de dinden çıktığına inanırlardı.

Rahmetli Şeyh Nazım-ı Kıbrısî bu gibi durumlarda "idrak-ı meali" derdi… Yâni, herkes, bildiği kadar ve kendi gibi anlar! "İnanç, Allah ile kul arasındadır" deriz ya? İşte her "kul", kendi gibi anladığı için, ve rahmetli Şeyh Efendi'ye göre, hangisinin doğru anladığını da Allah'tan başka kimse yorumlayamayacağı için böyledir.

Aynı Kur'an-ı Kerim'i okursunuz, Hacı Bektaş gibi, Mevlâna gibi, Yunus Emre gibi de anlarsınız, bunlar gibi de…

Aynı kitabı okur, Mutezzili olursunuz, örneğin ( gerçek akla aykırı olamaz diyen bir mezhepti 8-10.yy'ar arası) Bağdat Medresesi'ni kurar; 500 yıl, dünyada bilim ve felsefenin merkezi, olursunuz. Muhammet Ben-i Musa, astronomi ve modern fizik'in temellerini atar. Flüt çalan bir robot yapar! Tarih, MS 850'dir… El Kindi, Aristo felsefesini İslâm'a uyarlar ve kabul ettirir. Harizmi, (780-850) bugünkü ondalık sistemi, matematiğe kazandıran ve Cebir'i yazan adamdır. Al-Uklidisi de ondalık noktayı yaratır. Daha 9.yy'da bu ekip, Bağdat Rasathanesi'ni kurarak, uzayı anlamaya çalışırlar. 10. Yy'da bir başka ünlü Türk bilim adamı Farabi, El Kindi'den adeta el alır ve Aristo konusundaki çalışmaları sürdürür. Modern tıbbın öncülü de batıda Avicenna denilen İbn-i Sinâ'dır… Hastalıkları bazı küçük canlıların yarattığı fikri, (cünnülcuma) İbn-i Sina'ya aittir… Küçük kan dolaşımını bulan da İbn-ül Nefis'dir. İbn-i Rüşt'ü saymazsak, tıp tarihi eksik kalır… Felsefe ve tarih yorumunda İbn-i Haldun, Marx'ın öncülü sayılır… Harizm'i, Harzemli, İbn-i Haldun Fas'lı, İbn-i Sinâ ve Farabi Buharalı, İbn-ül Nefis ise Şamlı'dırlar… Bu, endemik bir parlama değildir. Birçok düşünür, Rönesans'ın bu düşünürlerin ardılı olduğunu ileri sürer… Ne adına? İslâm adına…

Günümüzde, modern bilim dilinin, cebir, algoritma ve alkali gibi terimleri Arapçadır. Cebir olmadan modern matematik olmaz. Algoritma olmadan bilgisayar. Alkali olmadan ise kimya olamaz.

Aynı kutsal kitabı okur, Selefi de olursunuz…

"Ne demek Selefi? Selef'i takip etmek demek… Helef/selef lâfı var ya? Sizden sonra gelen, halef/ önce gelen, selef… İlk baştaki "selef" kim? Tabii ki peygamber ve sonra da onun yakınları… Yâni "sahabe" … Gerçi bütün Sünni inanışında dinin yolu, sünneti yani peygamber ve yakınlarının yaşam biçimini taklit etmekten geçer. İçtihat haramdır… Ama Selefiler, dinin yolunun, 1400 yıl önce peygamberin yakınlarının yaşam biçimini taklit etmekten geçtiğine ve en gelişmiş yaşam düzeyinin o olduğuna inanırlar. Her bir fark, ayrı ayrı şirktir ve günahtır… Heykelin her türüne, her türlü türbeye, anıta, karşıdırlar. Modern giyim kuşama, Hz. Muhammet sağ iken var olandan başka her şeye karşıdırlar. Öyle laiklik, demokrasi falan gibi şeylerin tümünü küfür ve günah sayarlar… 1400 yılda geliştirilen teknolojinin tümüne karşıdırlar. Ve onlara göre, Müslüman demek, sadece kendileri gibi inanan demektir. Kendilerinden başka kimse, Müslüman değildir… Ve dolayısıyla, kendilerinin yönetiminde olmayan her yer Dar-ül Harb'tır… Kendilerinin dışında herkesi öldürmek caizdir… Adam, cihat yaptığını sanıyor…" (29 Temmuz tarihli yazım…)

Ne adına? Gene İslâm… (Öteki kitaplı dinlerde de aynen böyledir… Suç dinde değil! Kusur bazı, "dindarlarda"!)

Lâ havle…

İdrak-ı meali… Her kul, bildiği kadar ve kendi gibi anlar…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.