Yazmak içimden gelmiyor ama

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Yazmak içimden gelmiyor ama

Vallahi artık yazmak da içimden gelmiyor.

5 Şubattan beri bu konuyu yazıyorum, bezdim…  O gün, “Çin uzaktır bize gelmez sanmayın, deyip adanın salgın geçmişinden bahsetmiş, “lagalugayı bırakın da önlem alın” da gelecek diye bitirmiştim. Ertesi gün de dünyanın yaşadığı büyük salgınlardan dem vurup, önlemenin yolunun at ile deve olmadığını, “izolasyon” olduğunu anlatmıştım. 6 Şubat…

Biz olmayan hastalığı, kendi elimizle ithal ettik, etmeye devam ediyoruz…  İyi gidiyordu oysa… Geç kalınmış olsa bile, iyi önlemler alınmıştı… Bazılarımızı rahatsız etti, “dünya ile bütünleşmeye” karar verdik, herhalde…

Bu sabah itibarıyla, İngiltere’de ölenler 10 bin, Fransa’da 15 bin, İtalya’da 20 bine doğru gidiyor… ABD her konuda olduğu gibi bu konuda da dünya birinciliğini kimseye bırakmayıp başkanının açıkladığı 200 bin rakamını vuracağa benzer.

Ocak ayı itibarıyla 2 hafta karantina uygulasaydı bütün dünya, hem bu felâket yaşanmaz; hem de dünya ekonomisi tepe takla olmazdı böyle. Fakat öncelikle İtalya, Britanya ve ABD’yi yönetenler, “bu griptir, korkmayı” diye diye o kadar yanlışı ard arda sıraladılar, bilgi kirliliği yaratmak üzere öyle bir gayretle çırpındılar ki insan, bu kadar gafletin cehaletten olduğuna inanamıyor.

Yalnız onlar değil, dünya çapındaki “yoldaşları” neo liberaller, ekonominin çarkları diye diye öyle bir konuştular ki! İnsan, bu kadar “akıllı” adamın, asıl bu tavırla pandemiye dönecek bir salgının ekonomiyi de çökerteceğini, o ihtimal karşısında iki haftalık zararın devede kulak mesabesinde olduğunu “anlayamamış” olduklarına, inanamıyor.Gidecek canları bir yana bırakın…

Geçen gün bir arkadaşım, bunların fikir babalarından birinin, Malthus’un nüfus politikalarını hatırlattı bana…

Özetle, “ Bırakın zayıflar ölsün… Masraf etmeyin. Dünya nüfusu böyle düzene girer. Ekonomi de gereksiz masraflardan kurtulur” demekteydi, hazret… “Alt sınıflar ölüp temizlenince, toplumun kalitesi de artar.”

 Boris Johnson zaten bunu açıkça söyledi…Trump zaten başından beri üstüne tüy dikiyordu… Şimdi seçim kaybetme ihtimali ortaya çıkınca Çin’den WHO’ya kadar önüne gelene sarkıyor ama ilk günden beri “200 bin kişi ölecek, alışın”, “bu grip gibi bir şey korkmayın” deyip durmuyor muydu?

Bizim AB’ci sokak ayvazcıklarından da bu ayni söylemi hiç duymadınız mı? Ben duydum…

Bu aymazlık, önemsememe, insanları ölüp gitmeye hazırlama, yoksa ideolojik bir yaklaşım mıdır? Bunların tümünün de böyle konuşması, sadece rastlantı mıdır? Ortak bir felsefenin dile getirilmesi mi?

Hitler de böyle düşünüyordu, biliyorsunuz; Mussolini de… “Zayıfları doğal seleksiyon temizlesin…”

“Liberalizm, güler yüzlü faşizmdir” diyen Amerikalı yazar Jonah Goldberg işi ta başından mı kavramıştı acaba?

Birileri bazı şeyleri aptallıklarından değil de bilhassa mı yapıyorlar, nedir? Dünya çapında, hepsi de ayni dünya görüşünün sahipleri üstelik! Tesadüfi ve virüsten daha bulaşkan bir aptallık mı var ortada? Kendi kendilerini bile yoğun bakımlara düşüren! Yoksa? Çok bilinçli gaddar bir seçim mi?

Ölmezsek göreceğiz…

Komplo teorileri ile softa şaşırtma numaralarına değil, buna dikkat edin, derim ben… Bunu başından beri söyleyen bir “düşünür” var! Ve bunların hepside onun tilmizleri… Tesadüf mü yanılmaları?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.