KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Teşekkürler Madama

Yayın Tarihi: 30/06/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Son yazıda bir Rum akademisyenin yaptığı birkaç tespiti ele aldık. Üstünden bir süre önce bu sütunda ele aldığım bir başka kitaptaki tespitler geldi. 10.07.2020 tarihinde yayınlamışım. Bunu da hatırlatmak, farz oldu… Hadi okuyalım:

Madam Windbludh’ın Galeri Kültür’den çıkmış, “Kıbrıslıların Kökeni” isimli kitabını, okumayanlara salık veririm… Kendisi uzun yıllardır “Kıbrıs”la ilgilenmiş bir arkeolog! Tırnak içinde yazıyorum, çünkü yine kendisi özenle, “Kıbrıs ve Kıbrıslı” lâflarından, Kıbrıslı Rumları anlamamak icap ettiğini söyleye söyleye, dönüp kendisinin de öyle anladığını anlatıyor!

Özetle, Madam Windbladh önce arkeolojiden başlayarak, Kıbrıs’ta bir Helenistik Dönem’den bahsetmenin çok zor olduğunu anlatıp, sonra modern Hitlerci yönteme dönüp, zaten Kıbrıslı Rumlar’ın DNA’larındaki “Helenic” ögelerin da en çok yüzde 23 olduğundan bahisle,  bu insanların Helen değil Levanten olduklarını yazıyor… İlk çağların orta doğulu halklarının bir karması! Ve ama hemen ekliyor ki bunu söylediği zaman, o meşhur “Ortak gen havızımız vardır” saçmasının mucidi, Rum Profesör Dentas’ın, ki kendinden daha meşhur o Nöroloji ve Genetik Bilmem nesi müdürüdür ve Türk müritleri vardır, rikkat kalbi kırılmış ve kendisine “DNA da mühimdir ama bizi insan olarak biz yapan sadece elementler değil. Biz kendimizi DNA’mız yüzünden değil eğitimimiz ve tarihimiz yüzünden Grek HİSSEDİYORUZ!”(s.58) “ Kimse Grek olduğumuza dair duygularımızı, yok sayamaz” Demiş. (s.53) “Kendimi” diyor, “profesöre hakaret etmiş hissettim!"

Şimdi yıllarca bu sütunda biz, “politikayı genlerle izah etmeye çalışmak akıl dışıdır, kimliği belirleyen genler değil, ortak hafızadır” dediğimizde demek bölücü oluyoruz da  Nöroloji ve Genetik Bilmem nesi müdürü Dentas tıpa tıp aynı kelimelerle söylediğinde bitiştirmeci mi oluyor? Ne için? Rumca konuşuyor diye mi?

Madama Windbladh, bu Helenleştirme iddiasının genetik ve arkeoloji ile kanıtlanmasının mümkün olmadığını, bunun politik bir tez olduğunu anlatıyor. Madamaya göre, her ne kadar da bir başka Rum Dr. Hamilakis bu teze “Irksal Devamlılık” demiş olsa dahi, bu lâfı NAZİLER de söyledi diye arada ilişki kurmak doğru olmayabilirmiş,(s.52) ne çare ki şu utanmaz ELAM da web sitesinin ilk sayfasında bu Irksal Devamlılık’tan bahsederek, “Kıbrıs Helen’dir, Helen kalacaktır” demekteymiş (s.54) bunlar küçük bir sağcı grup olduklarından, “aldırmamak”, daha doğru olurmuş! (s.54)

Şimdi bu hanıma verilmesi gereken cevabı hakkıyla verirsem, beni “eril muhabbet” yapmak ve “cinsiyetçi taciz” de bulunmakla suçlayacak mısınız? Kendi deyimi ile “baba soyundan” İsveç kanına da katkı yapmakla ilgili, bir şey!

Hem diyor ki “Bunlar aslında genetik olarak Helen falan değiller”! Hem anlatıyor ki bu iddia buradaki bir miktar “ırkçı/milliyetçi” Rumun ortaya attıkları bir iddia… Sahibi da doğrudan ELAM! Hem de diyor ki “Karşı bir şey söylemeyin da Dentas ile Hamilakis gücenirler, ayıp! Her şey genetik, değildir…”

Veee… Plâğı çeviriyor: Türkçe konuşan Kıbrıslılar! In ınınıııııın…

Bu defa madama diyor ki: “Yahu bu yukarıda adını andığımız rikkat kalpli Dentas’ın dediğine göre, sizin genotipik yapınızda, Osmanlı dönemi öncesinden kalma bazı özellikler varmış, baba soyu bakımından da Rumlar ile aranızda %6-7 oranında akrabalık bağları bulunuyormuş, vazgeçin bu Türklük iddiasından da barış olsun, yazıktır!”

E hani be sayın madama da ayni Dentas “Her şey element değildir” demekteydi da haklıydı, üzmeyelimdi da ahbabınızdı? Plâğı çevirince mi her şey element oldu? Onun yüzde 77 Helenic olmayan elementini söyleyince o üzülür söylemeyelim de, bu tarafa geçince yüzde 93-94 “Türkik” olan elementi unutalım? Varsay ki unuttuk… Senin Hamilakis da Dentas da kendi kendine Helen diyor! Levanten’liği hakaret sayıyor… Kıbrıslı deyince de kendi iddiasını, Helenliği ileri sürüyor… Hadi hatırın için biz vaz geçelim, manamu de nere biat edelim?

Teslim olalım? Bu barışçı bir tez midir? ELAM’ın mı tezidir? Finlandiya Ruslar’a, Norveç Almanlar’a teslim olsalardı, ne güzel savaş olmazdı da diyebiliyor musunuz, muhterem? Madama uzun yıllar Kıbrıs ile ilgilenmiş olabilir… Müze müdürü v.s. de olmuş olabilir. Ama öyle görünüyor ki uzun yıllar bu Rumlar ile düşe kalka, kendi de farkında olmadan, Kıbrıslı lâfından Kıbrıslı Rumlar’ı anlıyor ve herkes “Kıbrıslı” olursa, (yani Rumlaşırsa)  “Kıbrıs’ta Barış engellenemez” sanıyor. Üstü kapalı, güleryüzlü ve güzel sözlerle savunduğunun en temelde ELAM’ın görüşü olduğunu da ikrar etmeden duramıyor!

“Ortak Nordik kültürel, arkeolojik ve genetik özelliklerimiz dolayısıyla, Stockholm’daki hükümet, kendi kendini lağvetmeli ve hepimiz Oslo’dan yönetilmeliyiz” demediği sürece bu hanımın dikkate alınacak bir yanı yok… Daha ileri bir şey söylemek, suç kapsamına girebilir… İçimden söylüyorum gerisini…

Siz de güya solculuk adına Rum faşistlerle beraber NAZİ tezi savunmaktan hiç utanmayın ha! Türkçe konuşan EOKACIlar, size söylüyorum… Rum faşistlerin tezlerini savunur hale gelmiş akıl fukaraları…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kuzey Kibrisli30/06/21 13:40
Bomba Sn Beratlı..! Ellerine sağlık. Bu yazdıklarınızı söz konusu hilkat garibleri iltifat sayarlar. Bunlar Kıbrıslı Türkleri batıranların bir kısmıdır. Bir da güya bunların tam karşısında olan bir grup vardır. Onlar da sonuçta aynı işi yapıyorlar. Bunları akıl fukarası olarak nitelemek akıl fukaralarına karşı çok büyük haksızlık olur….

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları