ZİTO BEE.. ZİTOOO..

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

ZİTO BEE.. ZİTOOO..

1974 Temmuzu'nun 22inci günü, Rum Milli Muhafız ordusu birlikleri, Lefke'ye girdi! "Birlik" dediğime de bakmayın! Hemen hepsi bizim gibi "seferi" olarak askere alınmış, uzun saçlı gençlerdi. Başlarındaki Yunanlı albay, bizi toplayıp adam gibi bir konuşma yaptı:

" Sizi yendik diye yerinmeyin! Bizim ateş gücümüz daha üstündü, hepsi bu!"

Ondan sonra, sahneye bir EOKA'cı çıktı... Hayretle dinlediğim konuşmasında,

" Biz, size düşman değiliz" dedi... "Bir idealimiz var! Yunanistan'a bağlanmak istiyoruz... Siz de buna karşı çıkıyorsunuz... Türk olduğunuzdan değil, ENOSİS'e karşı olduğunuzdan savaşıyoruz!"

EOKA'cının ağzından bu lâf çktığı anda, o gün bugündür, bir daha hiç yaşamadığım bir şok yaşadım. Öyle biri;

"Zidoooooooooooooooo" çekti ki! "Zidoooooooooo Elllladaaaaaa..."

Küçük dilimi yutayazdım!

O zamanlar, son derecede hızlı socu bir üniversite öğrencisiydim... Savaşa da karşıydım, olana bitene de Taksim'e de... Yanımda duran saf bir genç:

"Bağır" dedi..."biz de bağıralım..."

" Hasss..." dedim... "Kurşunu yer, buraya yatarım ama bunu bana kimse bağırttıramaz!"

Etnigi Furra'nın (Milli Muhafız demektir) Lefke'de kaldığı yirmi günde, o güne kadar elde bayrak gezenlerin kimilerinin, çevirdiği dolapları gördükçe, gülerdim! 15 Ağustos günü, Rumlar beni esir alıp, Limasol'a götürdü... Hikâyesini, ben bile şimdilik kaleme alamam... Bilenler, biliyor kimin ihbar ettiğini... Esir Kampında üç ay kaldım ve çıkar çıkmaz Istanbul'a okuluma gittim... Lefke'ye dönüşüm, 1975 yazıdır...

O "zido"cuların, başlarına bir iş gelecek sanmıştım! Bir de baktım ki bunların başına devlet kuşu konmuş! Ne kadar iyi... Bir tanesi, 1990 seçimlerinde, DMP'den aday olanları takip ediyordu! Efendim, siyasi polis! Bir başkası, DMP'lilerin "hiyanet-i vataniyye" suçu işlediklerine dair, bir basın bildirisi yayınlamıştı o günlerde... Bir diğeri de Rauf Bey'in adamıydı... Gelen ağam, giden paşam misali!

Geçen gece, 45 yıl aradan sonra, Lefke Belediye sinemasında üç Rum ile yanyana oturup, bir piyes seyrettim... Kendisi de bir aktris olan Valentina, kocası Yannakis ve kızları Hostes... Valentina, benim can dostum Mikis Şannis'in yakın arkadaşları olduğunu söyledi... Biz KÖGEF'i yönetirken, Mikis de güneydeki EDON'un ikinci başkanı idi... Birinci başkan da Dimitris Hristofiyas... Şimdiki Rum Temsilciler Meclisi Başkanı ve AKEL genel sekreteri Hristofyas! Mikis'i partiden attı... "Türkler azınlık değil" dedi diye...

"Dimitri partinin başına geçince değişti" dedi Valentina... "Annan Planı'nı reddettiler... What a pitty and what a shame for us!"

Oyun bitti... Yönetmen, seyirciye aramızda Rum dostların da bulunduğunu ve onu sahneye davet ettiğini söyledi Türkçe... Alkışlar yükselirken, baktım Valentina da alkışlıyor...

"Kalk" dedim..." Seni alkışlıyorlar, sahneye çık!"

Yüzüme hayretle baktı... Sahneye fırlayıp oyuncularla sarmaş dolaş olurken, alkışlar doruğa yükseldi... Yannakis:

"Unbelivable!" diyordu..."Bir ay önce, kim beni bu gece Lefke'de bir oyun izleyeceğime ve Türk dostlarımızın bizi alkışlayacağına inandırabilirdi ki! Unbelivable..."

"Rumlar aramıza gelemez! Bir Rum yüzü göremem!!!"

Efendimmmm?

İşte geldiler...İşte yüzlerini de gördük... İşte yemeğimizi de yiyorlar, kahvemizi de içiyorlar... Dünya battı mı? Pazar günü Uzun Yol'da gezen birini gördüm, utanmasam yüzüne tüküreceğim...

Dünya battı mı 1974'ün "zidocuları"? "Zido statüko ge monon zido statüko" ha?!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.