Ah şu padişah anaları

loading
29 Kasım, Pazar
£

10.43

9.37

$

7.84

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ah şu padişah anaları

Geçenlerde Hürriyet'te Bekir Coşkun ilginç bir noktaya parmak basıyordu. Osmanlı Beyliği'nin Selçuklu erkinden boşanıp, kendi kendine bir beylik olduğu anda, aslında ilk Osmanlı Beyi olan Orhan bey, bir Bizanslı Tekfur'un kızı Holofira ile evlendi. Sonra yetmedi, Bizans İmparatoru'nun kızı Asporçe ve Bizanslı bir generalin kızı olan Teodora ile de evlendi. Üç eşinin, üçü de Rum! I. Murad'ın annesi, Rum Holofira'dır. Onun oğlu, Yıldırım Beyazıd'ın annesi de Rum Maria! Beyazıd, Sırp Kralı'nın kızı ile evlenmiştir ama sonradan padişahlığa geçen Çelebi Mehmed'in annesi de bir Rum'dur: Olga! Çelebi Mehmet'ten sonra artık padişahlar, nikâhlı evlilik yapmazlar. Ama kendisinden sonra tahta geçeçecek olan II. Murad, Çelebi Mehmet'in İtalyan bir cariyesinden doğar: Veronica… Onun oğlu olan Fatih Sultan Mehmet'in annesi Mara Despina'nın, Sırp olduğu da söyleniyor; Rum olduğu da. Ne var ki padişahın, annesinin dua edebilmesi için Topkapı Sarayı içinde bir kiliseyi muhafaza ettiği, Selânik yakınlarında da anası adına bir manastırı, vakfettiği biliniyor. Onun oğlu olan II. Bayezit'in annesinin adı, Korneliya; İtalyan… Bakın, Yavuz Sultan Selim'in anası Türkmen'dir ama keşke olmasaymış! Hazret 40bin Türk'ü kıtır kıtır kesmesi ile meşhurdur. Oğlu Kanuni Sultan Süleyman'ın annesinin adı Helga'dır, Polonyalı… Onun oğlu II.Selim'in annesi ise meşhur Roxalan, Rus! Artık, Rum kızları yetmiyor, çeşitleme başladı…

III. Murad, bir Yahudi'den doğma: Raşel…

Onun oğlu III.Mehmet'in annesi, ünlü bir Venedikli ailenin kızı olan Sofia Baffo'dur. I. Ahmet'te yine Rumlar'a dönüyoruz. Annesi'nin adı, Helen… I. Mustafa'nın annesi yine bir İtalyan: Sinderella Violetta!

Hani o TRT'de dizisi yapılan, "Bostancıbaşıııı…" diye bağıran IV.Murad var ya ? Hani, Bağdat fatihidir! İşte onun anası da bir Rum kızı: Anastasia!

IV.Mehmet'in anasının adı Nadya (Rus), II.Süleyman'ınkinin Katrin, II.Ahmed'inki ise yine bir Yahudi:Eva… II.Mustafa, Emavina'dan doğmuş; III.Ahmed, Evamina'dan, I.Mahmud Alexandra'dan, III:Osman Mari'den, hepsi de Rum! III.Mustafa'nın anasının adı, Janet! I. Abdülhamit'in anası İğda da bir Rus kızı… Reformcu olduğu için, imparatorluğu "batılılaştırmak" istediği için sarayda öldürülen III:Selim'in anasının da adı, Janet! Ondan sonra tahta geçen IV.Mustafa, Sonya'dan doğmuş! Türk Çağdaşlaşma Hareketi'nin mimarı olan II.Mahmut'un anası ise bir Fransız: Aimee… Çağdaşlaşma'da onun takipçisi olan Abdülmecit'in annesi de bir Rus kızı: Suzi…

Zaten ondan sonra da Abdülaziz, II.Abdülhamit, Mehmet Reşat ve Mehmet Vahdettin geliyor ve liste bitiyor.

Gerçi günümüzde, Türkiye'de "Türk kimdir" sorusuna yanıt bulunmakta zorlanılıyor! Kâh "Türk vatandaşı olanlar" deniliyor, kâh Ziya Gökalp'in tanımı kabul görüp "Türkmen soyundan gelenler"de karar kılınıyor, kâh geçen yüzyılda Anadolu'ya göçmüş Kafkasyalı ve Balkanlı'ların anayurtlarında kalanlar da "Türk"e dahil ediliyor ki adamlar Türkçe'yi, Anadolu'da mektepte öğrenmişler, kâh "aklımızın estiği ve keyfimizin istediği" moduna girilip, önüne gelenin Türk olduğu ileri sürülüyor! Ama hangi kategoriye inanırsanız inanın, bu yukarıdaki adamların Türk olmadığı kesin! Zaten bir gün bile Türk olduklarını kabul etmemişler ve Avrupalılar'ın onları aşağılamak üzere, göçebe geçmişlerini hatırlatmak için sürekli olarak onlardan "Türk sultanı" diye bahsetmelerine de hep karşı çıkarak, kendilerini " Diyar-ı Rum Sultanı", yani Roma İmparatoru olarak adlandırmışlar.

Tarihi, bugünkü politik tezinize bir kılıf hazırlamak üzere uydurulmuş bir yalanlar dizisi olarak algılar ve "ulus devlet"i de "ezelden gelmiş, ebede doğru devam eden bir politik antite" sanırsanız, bu yukarıdaki tarih bilgisini gizlemenin, işinize geldiğini sanır, Osmanlı'nın Anadolu'da birkaç yüzbin Türk'ü kırdığını gizler, ondan sonra da Osmanlı'ya Avrupalı oryantalistler'in baktığı gibi bakma tuzağına düşersiniz… Kendi ayağınızla, tuzağa kendinizi siz sokarsınız…

Osmanlı, bir Türk devleti değildi. Yalnız padişahlarının soyu sopu dolayısıyla değil, örgütlenmesi ve felsefesi dolayısıyla da değildi. Bir ara sadrazamları da böyle dipden doruğa yazarım. Aralarında Türk soyundan gelen, belki beş tanedir, belki on tane! Vezirler de öyle… II. Bayezid, "Türk'ten vezir olmaz" diye ferman yayınlamış, Çaldıran dönüşü Yavuz, Türk Piri Bey'i vezir yaptı diye, yeniçeriler Amasya'da isyan etmişlerdir. Bir şey daha yazıp, maraza çıkarayım mı? Hadi çıkarayım: II.Bayezid'den sonra, Osmanlı'da Türkler, azap askeridirler, köy kökenli asker anlamında… Önden gönderilip, kırılana kadar düşmanı zayıflatarak, gerideki asıl güçlü birliklerin işini kolaylaştırmak üzere kullanılırlardı. Bayezid, tımarları yani sipahilikleri Türkler'in elinden alıp, saraylı dönmelere verdi diye, ünlü Şahkulu İsyanı yaşanmıştır. Celali İsyanları'nın nedeni de budur… Türkler, devlet tarafından sadece vergi veren ve savaşta ölüme gönderilen bir topluluk olmaya isyan etmişlerdir. Mohaç Savaşı'nın Macaristan'da yer aldığı gün, ayni gün Anadolu'da da kan gövdeyi götürmekte, Osmanlı orduları, Kalenderoğlu önderliğinde ayaklanan Türkleri kırmaktaydı, ayni gün!

Tarihe, o günü oluşturan koşulları bilmeden ya da gizleyerek bakarsanız, ne o günü anlayabilirsiniz, ne de bugün için bir ders çıkarabilirsiniz… Ondan sonra da kendi ayağınızla tuzaktan tuzağa koşar, hüsrandan hüsrana düşersiniz… Ne "ulus devlet" diye ebed müddet bir devlet biçimi var olmuştur tarihte, ne de Osmanlı bir Türk devletidir. Türkmenler'in kurduğu ve sonra da içinde onu oluşturan unsurlardan herhangi biri gibi yaşadıkları bir imparatorluktur, Osmanlı… Yönetim mekanizması da, aşkları da, yaşam biçimi de ona göredir. Beni asıl şaşırtan, oryantalist anlayışla "Osmanlı şu kadar Ermeni, Rum, Bulgar, Sırp, şu bu kesti" denildiğinde ve bu özdeşleştirme ile sorumluluk Türkler'e yüklendiğinde, neden kimsenin "Durunuz be baylar, yalnız Yavuz ve Kuyucu Murad Paşa dönemlerinde de 150bin Türkmen kesti… Fatih'in sadrazamı Rum Mehmet Paşa, Karaman'da çocuklar hariç her önüne çıkan Türkmen'i katletti. Bunun da mı sorumlusu Türkler?" diyememesi!

Kendiniz hakkında başkasının istediği gibi düşünür, tarihi yalana indirgerseniz, işte bu hale gelirsiniz…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.