Siz kendinizi ne zannediyorsunuz?

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.41

7.58

$

6.82

A- A A+

Siz kendinizi ne zannediyorsunuz?

Buradan söylüyorum.

Böyle siyaset yapamazsınız beyler ve bayanlar.

İnsanları ayırarak, aşağı görerek, kendi standartlarınızı belirleyip dışında kalanlarla aynı ortamda bulunmaktan kaçarak siyaset yapamazsınız.

Hizmet etmeyi taahhüt ettiğiniz kişilere vebalı muamelesi yapamazsınız.

Onlarla birlikte görülmeyi zül, onlarla sofra paylaşmayı kendinize yakıştıramazsınız, siyasete de soyunmayın, bu işe de bulaşmayın.

Bu ülke elit bir sınıf oluşturup, onların yönetimine terk edilemeyecek kadar küçük, içinden böyle bir sınıf çıkamayacak kadar sıcak ve samimidir.

Samimiyetsizliğinizi bu insanlar nefes alışınızdan anlar, hisseder ama yine o sıcakkanlılık ve samimi duygular sizi o noktada oradan kovmalarına, kovarken de haddinizi bildirmelerine engel olur.

Köy köy dolaşıp şirinlik yaptığınız insanları, organizasyonunuzun hiçbir yerinde görev vermeme prensip kararınızın altında bu yaklaşımın olduğunu ilk başta anlamıştık.

İnsanları kirli ve temiz diye ayırmak size mi kaldı?

Allah mısınız ki insanların günahları ile sevaplarının hesabını siz tutacaksınız ve ona göre hüküm verip, tasnif edeceksiniz?

Nerede o insan sevgisi dediğimiz şey?

Eşitlik, adalet, şeffaflık gibi çok kullandığınız süslü laflar?

Eşitlik, sadece sizin beğendiğiniz ve kendinize layık gördükleriniz için öngördüğünüz bir uygulama mı olacak?

Yoksa sadece sizin kalburunuzun deliklerinden düşmeyip yukarıda kalanlara mı uygulayacaksınız adaleti ve şeffaflığı?

Standartlarınıza uyanlarla çalışacak, uymayanlarla selamlaşmayacaksınız. Bu mudur yapacağınız siyasetin temeli?

Kendinizi ne zannediyorsunuz bilemem.

Herkesi kirli, kendinizi de sütten çıkmış ak kaşık addediyorsanız, bu yanlıştan dönün bir an önce.

Çünkü bu halka "Siz kirlisiniz. Biz de temiz. Sizi de temizlemeye geliyoruz ama bu arada etrafımızda dolaşmayın" derseniz, ki öyle görünüyor, en sağlam yanıtı çok yakında alırsınız.

Kusura bakmayın ama batılıların "snobbery" dedikleri tavırları barındıranların yapacağı siyasetten bir hayır geleceğini düşünmem.

Nedir bu kendini beğenmişlik anlamadım. Herkese tepeden bakan tavırlar, "Biz biliyoruz ve size öğreteceğiz" üslupları ve kendi çemberinizin dışındakilere hırsız, arsız, soysuz yakıştırmaları içeren imalar...

Kimsiniz kardeşim siz?

Bu kafayla bu ülkede siyaset yaparım diyorsanız buyurun deneyin.

Ama geçtiğimiz hafta yaşanan bir hadiseye kadar size çok iyi niyetle bakan ve bu çerçevede gözlem yapmaya çalışan bir gazeteci olarak söylüyorum; sizden hiçbir şeycik olmaz.

Önce, kendinizi konumlandırdığınız, neresiyse, o yüksek yerden bir inin. Yönetmeyi düşündüğünüz ve sorunlarına çare olacağınızı anlattığınız insanları oldukları gibi, birer insan olarak kabul edin, sonra konuşuruz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.