Ulusal B Partisi

Yayın Tarihi: 24/06/21 15:06
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Eskiden Kıbrıs Türk Halkının, ya da Türk Ulusunun birlik beraberlik ve bütünlüğünü temsil eden Ulusal Birlik Partisi adındaki Birlik kelimesinin yerine “B” harfi ile başlayan yeni bir kelime bulmak farz oldu sanırım.

UBP’nin ideolojisini benimsemeyenler bile, bu KKTC’nin ağır aksak ve sorunlu bir şekilde kurulan çarklarını yalnız ve ancak bu parti döndürür” diyerek seçimlerde mührü güneşe basan insanların bu düşüncesi UBP’yi hemen her dönemde iktidar yapmaya yetmişti.

Parti içi birlik ve beraberlik, Denktaş ve Derviş Eroğlu liderlikleri ile birleşince UBP ülkenin vazgeçilmezi, hatta ülkenin kendisi konumundaydı.

Şimdi bakıyoruz da o UBP’nin yerinde yeller esiyor. UBP’nin eski genel Başkanı, günümüzün dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Tek adaylı bir kurultay lazım” diye bir görüş ortaya atarken, Genel Sekreter, “Bu onun görüşü partiyi bağlamaz. Partinin görüşü Genel Başkan ile Genel Sekreterin ağzından çıkandır. Tahsin Beyin değil” tadında, ışık hızında bir açıklama yaparken, diğer taraftan farklı bir partinin Genel Başkanı, “Falanca Genel Başkan seçilirse, biz hükümetten çekiliriz” diyor ve UBP içinden ona haddini bildirmek kimsenin aklına ya da işine gelmiyor.

Eskiden herhangi bir UBP Milletvekili için biri bir şey söylese ortalık yağa kalkardı. Rahmetli Sonay Adem mesela meclis Genel Kurulu’nun arka koltuklarından bir laf etti mi, bütün milletvekilleri Adem’e cevap yetiştirmeye çalışır, arkadaşlarını savunurlardı. Şimdi Perşembe günleri, UBP’li vekiller muhalefet tarafından yerden yere vurulurken, grup odalarında hoparlörden ya da TV canlı yayının partilisinin hırpalandığı zevkle dinleyen ve kıs kıs gülen UBP’li vekiller görüyoruz. Nerde “Birlik”in “B”si.

Bir Milletvekilinin kılına bile dokunulması halinde hep “Birlik” içinde hareket eden UBP’den, birlik içerisinde eski Genel Başkan’larının dokunulmazlığının kaldırılması için parmak kaldıran bir UBP’ye doğru yol alındığını birlikte gördük ve yaşadık.

Kol kırılır yen içinde kalır lafı artık UBP geride kalalı çok oldu yani. Düşünün koca Ulusal Birlik Partisi’nin muhtemel bir Genel Başkan Adayı için YDP Genel Başkanı Arıklı laf edecek ve “O kazanırsa hükümetten çekiliriz” diyecek ve UBP yöneticileri sessiz kalacak. Ben bu yazıyı kaleme alırken, bana “en azından UBP’nin ne demek olduğunu ve “B” harfinin neye karşılık geldiğini hatırlayan birisi var” dedirten bir açıklama geldi Hasan Taçoy’dan.

Erhan Arıklı’nın çıkışına karşılık “UBP’nin Genel Başkanı’nın kim olacağına UBP’liler karar verir” diye bir açıklama yaptı. UBP’liler Erhan Arıklı’ya, ya da UBP içini karıştırmaya çalışanlara gerektiğinde gerekli yanıtları verir ve bir parti gibi davranır, ya da UBP’nin “B”si için Birlik haricinde bir kelime bulması lazım.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları