Ersin Tatar neyi ile lider olacak?

Yayın Tarihi: 11/05/22 11:57
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Bizim Cumhurbaşkanı pek sevmez bu ifadeyi ama Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı aynı zamanda Kıbrıs Türk Toplum Lideridir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uluslararası tanınmamış statüsü nedeniyle içimizde de onu tanımayanalar ya da devletin işlevlerini yerine getirmediğini düşünenler KKTC’yi reddetmeseler de, saygı duymadıklarını, sahiplenmediklerini açık açık ifade ediyorlar. Bu nedenle, özellikle son dönemde yaşananlar nedeniyle daha da büyüyen bu kitle Tatar’ı toplum lideri olarak anmayı daha doğru buluyor.

Ben buna da itiraz ediyorum artık.

Liderlik farklı bir şey çünkü.

Matematiksel olarak seçilmek lider olmak için yetmiyor. Hatta alakası son derece sınırlıdır. Sandıklar kurulur, bir şekilde seçilirsiniz. Ancak bu seçilmişlik size liderliğinizi gösterecek şeyler yapmanıza olanak sağlamaktan ibarettir.

Liderlik yapmak için seçilmiş olmanıza da gerek yoktur.

Bir hareketiniz yeter. Bazen bir bakışınız ya da bir jestiniz.

Misal vereyim de anlamayanlar anlasın.

Rosa Parks 1950’lerin Irkçı Amerika’sının daha da ırkçı eyaleti Alabama’da yaşayan sıradan Afrika kökenli bir kadındı.

Ne seçime girdi ne kampanya yaptı ne de bir toplumun lideri olmak istedi. Sıradan bir kadındı ve işinden evine, otobüste siyahlara ayrılan koltuklardan birinde oturuyordu. Otobüse binen bir beyaza yerini vermesi istendi. Bir duruş sergiledi ve yerini vermeyi reddetti. Otobüs şoförü otobüsü durdurup Rosa Parks’ın yerinden kalkıp beyaz yolcuya koltuğunu terk etmesini emretti. Rosa Parks duruşunu bozmadı ve koltuğundan kalkmadı. Rosa Parks bu duruşundan dolayı otobüsten atıldı. Polis tarafından tutuklandı. İşinden çıkarıldı. Ölüm tehditleri aldı. Hareketi ya da hareketsizliği. Duruşu ve direnişi Rosa Parks’ı lider yaptı. Daha sonra ABD Başkanlık Özgürlük Madalyası ile Kongre Altın Madalyası ile ödüllendirildi. Hatta Amerikan Kongresi onu İnsan Haklarının First Lady’si olarak adlandırdı.

Sadece bir hareket. Tek bir duruş sergileme Rosa Parks’ı lider yaptı.

Bir başka liderlik örneği eğer ilki ile ilgili anlama güçlüğü yaşadıysak.

1980’li yıllar. AIDS dünya sahnesinde yerini aldı. Kimse ne olduğunu pek bilmediği ve çaresinin de olmadığı öğrenildiği için korkutucuydu. Amerikalıların yüzde 50’si AIDS ve HIV hastalarının karantinada tutulması gerektiğini düşündüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştı.

Nisan 1987’de, Galler Prensesi Diana, İngiltere’nin ilk AIDS ve HIV tedavi merkezinin açılışına katıldı. Diana, herkesin teması bırakın aynı havayı solumak suretiyle AIDS hastasından hastalığı kapabileceğini düşündüğü bir ortamda, klinikte bulunan bir AIDS hastasının elini eldiven takmadan sıktı. Bu hareketi işte dünyanın AIDS hastalığına ve hastalarına olan bakış açısını sonsuza dek değiştirdi ve Diana’yı lider yaptı.

Bizimki anlamamıştır diye tahmin ediyorum.

Bir liderlik hikayesi daha o zaman.

Bizim Serhat İncirli’nin hayalindeki ülke Yeni Zelanda'ya gidelim ve daha yakın bir tarih seçelim.

Jacinda Ardern, Yeni Zelanda’nın 40’ıncı Başbakanı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle ülke tam kapanmaya doğru giderken, evinden tüm yurttaşlarına açık bir Facebook canlı yayını gerçekleştirdi. Öncelikle ev kıyafeti için herkesten özür diledi. Yayına birkaç dakika geç katılması ile ilgili olarak ‘Ben de bir anneyim ve bebeğimi uyutmak zorundaydım kusura bakmayın’ dedi ve yeniden özür diledi. Sonrasında pandemi ile ilgili söyleyeceklerini söyledi. Söyledikleri tutarlı ve kararlıydı. Kendisinin de vatandaşları ile aynı şartlarda olduğunu ve onlarla empati yaptığını hissettirdi. Bu hareketi aynı şekilde onu lider yaptı ve o liderlik Yeni Zelanda’yı pandemiyi en iyi yöneten ülkeler sıralamasında üst sıraya çıkardı.

Cumhurbaşkanı’nın yanındakiler. ‘Boş verin efendim. Rasıh dış mihraklar tarafından organize ediliyor ve finanse ediliyor; bize Amerikan, İngiliz ve Yeni Zelanda hikayeleri anlatıyor. Kesin CIA ve MI6 yaptırıyor. Siz merak etmeyin biz onu sosyal medyadaki maaşlı adamlarımızla bertaraf ederiz’ diyeceklerdir.

Önemli değil.

Rosa Parks kararlı duruşla, Prenses Diana şefkatle ve Jacinda Ardern empati ile lider oldular.

Ersin Tatar neyi ile lider olacak?

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları