İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Tufan Erhürman: “Kıbrıs sorununda zırt pırt politika değişikliği, siyasi istikrarsızlığa katkı yapıyor”

Tufan Erhürman: “Kıbrıs sorununda zırt pırt politika değişikliği, siyasi istikrarsızlığa katkı yapıyor”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, siyasi istikrarsızlığa ve bunu pekiştiren unsurlara dikkati çekti...

Yayın Tarihi: 21/01/21 14:24
Güncelleme Tarihi: 21/01/21 18:03
okuma süresi: 4 dak.
Tufan Erhürman: “Kıbrıs sorununda zırt pırt politika değişikliği, siyasi istikrarsızlığa katkı yapıyor”
VATAN Mehmet
A- A A+

Mecliste Genel Kurulunda bütçe görüşülüyor.

Görüşmeler 10 gün sürecek.

Bütçe Komitesi Başkanı Sunat Atun ile başkan vekili Fikri Toros’un ardından siyasi parti başkanlarının kürsüde eleştirilerini yönelttiği bölüme geçildi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, siyasi istikrarsızlığa ve bunu pekiştiren unsurlara dikkati çektiği bütçe konuşmasının girişinde şöyle konuştu;

“Ekonomiye dair temel bir sorunumuz var, bu sorun KKTC’nin kuruluşundan sonraki dönemde yoğun yaşanmaya başlandı bu da siyasi istikrarsızlık sorunu… Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu durum zaten bir istikrarsızlık ortamı yaratıyor. Burada, (Kıbrıs sorununda) da zırt pırt politika değişikliği açıklamaları da bunu artırıyor. Siyasi istikrarsızlık da ekonomiyi ciddi etkiliyor: ikide bir de 15  aylık 18 aylık üstünden bir aylık ve sair.. O da erken seçim çağrısı yapıyor, sonra ondan çark etmeye çalışırken partisinde kurultay açıklamaları arka arkaya geliyor ve bu da istikrarsızlığı perçinliyor. Kimse önünü göremiyor, bu olunca da yatırımlardan başlayarak kendisine ilişkin planlamalarını gözleri bağlı yapmaya çalışıyor… Bırakın 3 yılı 1 yıllık planlama bile mümkün olamıyor. Yetmiyor yönetimde istikrarsızlık üstüne biniyor…”

Erhürman, “Artık bu memlekette şapkalarımızı önümüze koyup Türkiye ile protokollerde istikrar sağlanamadığı takdirde bizim ekonomik program yapmamız mümkün değildir” dedi.

Erhürman, pandemi döneminde tek akıllarda kalanın sürekli değişen kararlar olduğunu ifade ederek, ülkede bilnmeyen bir ortamda ve istikrarsızlık içinde yaşandığını dile getirdi. Ekonomik protokoller konusunda da istikrarsızlık yaşandığını anlatan Erhürman, bu konuda siyasetin de yanlış olduğunu, “Türkiye’den para alma konusunda yarışa girenleri” uyardı. 
Erhürman, örneğin Türkiye’den beklenen kaynağın geçen yıl öngörülenden 1 milyar TL az geldiğini ifade ederek, 2021 yılı için beklenenin 2,5 milyar TL’nin nasıl serbest bırakılacağının bilmediğini kaydetti.

Ülkede hesapların bu kaynaklara göre yapıldığını ancak beklenen kaynak gelmezse ülkede yatırımların veya ekonomik programın nasıl yapılacağını soran Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan protokollerde istikrar sağlanamazsa ülkede ekonominin programlı bir şekilde hayata geçirilemeyeceğini vurguladı. Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti ile artık bu düzlemde konuşulması gerektiğini ifade ederek, aksi halde bu durumun kabul edilebilir olmadığını söyledi. 
Erhürman, ülkede yaşanan ekonomik krizin, önce maliyeyi, sonra da demokrasiyi vuracağını ifade etti.

Maliye gelirlerinde azalma olduğunu ancak belediye ve özel sektör gelirlerindeki azalmaya göre bunun çok olmadığını çünkü sıkıntının ekonomide olduğunu kaydeden Erhürman, şimdi ise bu durumun maliyeye yansıyacağını savundu.
Tufan Erhürman, basında her gün 5-6 açıklamasını gördüğü Ekonomi Bakanı’nın ekonomiye yönelik olumlu hiçbir açıklamasına rastlamadığına işaret ederek, ülkede ekonomiye yönelik programın şart olduğunu söyledi.

Erhürman, ülkede aşılanmaya bağlı olarak eğitim, turizm ve inşaatta atılacak ciddi pazarlama adımlarının ekonomiye olumlu yansıyabileceğini ifade ederek, ülkede siyasi istikrarsızlığa rağmen maliyede bu rakamların bulunmasının, ülkenin kendi ayakları üzerinde durabileceğini gösterdiğini kaydetti.

Hükümetin “ölü doğduğunu” ifade eden Erhürman, iktidar partisinin kurultaya gitmesinin ardından seçime gidileceğini ve bu dönemde bir de protokol imzalanacağını belirterek, nasıl olursa olsun bir protokol değil, dövizdeki dalgalanma ve pandemi sürecinin dikkate alındığı bir protokolün imzalanması gerektiğini söyledi. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör