ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

2 milyon 100 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen zanlıya ek tutukluluk

2 milyon 100 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen zanlıya ek tutukluluk

Ülkeye tasarrufundaki ciddi miktardaki paralar ile giriş yapmak isterken tespit edilerek tutuklanan zanlı Selim Tayşi’nin aynı ismi taşıyan oğlu Selim Tayşi’nin ardından gelen paralardan 2 milyon 100 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen Ökkeş Taş, 2 gün daha tutuklu kalacak.

Yayın Tarihi: 18/08/22 08:31
okuma süresi: 4 dak.
2 milyon 100 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen zanlıya ek tutukluluk
A- A A+

Ülkeye tasarrufundaki ciddi miktardaki paralar ile giriş yapmak isterken tespit edilerek tutuklanan zanlı Selim Tayşi’nin aynı ismi taşıyan oğlu Selim Tayşi’nin ardından gelen paralardan 2 milyon 100 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen Ökkeş Taş, dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis çavuşu Yahya Suiçmez olguları aktardı. Polis, zanlı Ökkeş Taş’ın “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket” suçuna methaldar olduğunu belirtti.

Polis, 6 Ağustos 2022 tarihinde, saat 21.31'de Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye giriş yapan 60 yaşındaki Selim Tayşi'nin beraberinde bulundurduğu 800 bin Euro parayı Ercan Gümrük Şubesine 'yatırım amaçlı’ getirdiğini beyan etmesine müteakip, konu şahsın beyanları şüpheli görülerek yapılan tahkikatta 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılmış 500 bin Euroluk 'iş kurmak amaçlı' ve 1 Ağustos 2022 tarihinde ise 600 bin Euroluk "yatırım yapmayı düşünüyorum" açıklamalı iki beyanının daha olduğunun tespit edildiğini anlattı.

Polis, Selim Tayşi’nin KKTC'ye beyan ettiği bu paraların akıbeti ile ilgili makul bir izahat vermeyerek, Para Kambiyo Yasası’na ve 4/2008 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na aykırı hareket ettiğini belirtti.

Polis, 9 Ocak-14 Temmuz 2022 tarihleri arasında Lefkoşa'da Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye yolcu olarak giriş yapan Selim Tayşi’nin (28) "Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket ve 4/2008 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı hareket suçlarından halen tutuklu bulunan" babası Selim Tayşi’nin istemi üzerine ve talimatı doğrultusunda 10 bin Euro üzerinde olan parayı gümrük yetkililerine bildirmesi gerekirken her seferinde beraberinde bulundurduğu 150 bin Euro'yu 10 kez Ercan Havalimanı’nda gümrük yetkililerine beyan etmeyerek KKTC'ne toplamda 1 milyon 500 bin Euro getirmek suretiyle Para Kambiyo Yasası’na aykırı hareket ettiğini belirtti.

2 MİLYON 100 BİN EURO’YU TESLİM ALDIĞI MOBESE KAYITLARINDAN TESPİT EDİLDİ 

Polis, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadesinde suçunu itiraf ettiğini ve KKTC’ye getirdiği toplam 2 milyon 100 bin Euro’yu zanlı Ökkeş Taş’a teslim ettiğini ve bu hususu MOBESE kayıtlarından da tespit ettiklerini mahkemeye aktardı.

Polis, zanlının açık ifade verip, Selim Tayşi’yi havalimanında gördüğünü ve içinde ne olduğunu bilmediği iki zarfı alıp, yanında çalışan kişiye verdiğini söylediğini anlattı.

BABA İLE OĞLUNUN KKTC’YE 30 MİLYON EURO GETİRDİĞİ TESPİT EDİLDİ

Zanlı Ökkeş Taş’ın mahkeme emri gereği tutuklanmış olup tahkikatın devam ettiğini söyleyen polis, baba ile oğlunun KKTC’ye getirdiği paranın 30 milyon Euro olduğunun tespit edildiğini belirtti.

ZANLI TAŞ 2 GÜN DAHA TUTUKLU

Polis, tahkikatın devam ettiği belirterek, aranan kişiler olduğunu, alınması gereken ifadeler olduğunu söyleyerek, zanlının 2 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 2 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör