ADLİ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Soruşturma derinleşiyor: 39 milyon Euro teslim aldı

Soruşturma derinleşiyor: 39 milyon Euro teslim aldı

Ülkeye milyonlarca euro şüpheli para getirdiği için tutuklanan Selim Tayşi ve oğlu ile paralardan 2 milyon 100 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen Ökkeş Taş, yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Yayın Tarihi: 20/08/22 10:00
okuma süresi: 5 dak.
Soruşturma derinleşiyor: 39 milyon Euro teslim aldı
A- A A+

Ülkeye tasarrufundaki ciddi miktardaki paralar ile giriş yapmak isterken tespit edilerek tutuklanan zanlı Selim Tayşi’nin aynı ismi taşıyan oğlu Selim Tayşi’nin ardından gelen paralardan 2 milyon 100 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen Ökkeş Taş, dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis çavuşu Yahya Suiçmez olguları aktardı. Polis, zanlı Ökkeş Taş’ın “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket” suçuna methaldar olduğunu belirtti.

Polis, 6 Ağustos 2022 tarihinde, saat 21.31'de Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye giriş yapan 60 yaşındaki Selim Tayşi'nin beraberinde bulundurduğu 800 bin Euro parayı Ercan Gümrük Şubesine 'yatırım amaçlı’ getirdiğini beyan etmesine müteakip, konu şahsın beyanları şüpheli görülerek yapılan tahkikatta 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılmış 500 bin Euroluk 'iş kurmak amaçlı' ve 1 Ağustos 2022 tarihinde ise 600 bin Euroluk "yatırım yapmayı düşünüyorum" açıklamalı iki beyanının daha olduğunun tespit edildiğini anlattı.

Polis, Selim Tayşi’nin KKTC'ye beyan ettiği bu paraların akıbeti ile ilgili makul bir izahat vermeyerek, Para Kambiyo Yasası’na ve 4/2008 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na aykırı hareket ettiğini belirtti.

Polis, 9 Ocak-14 Temmuz 2022 tarihleri arasında Lefkoşa'da Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye yolcu olarak giriş yapan Selim Tayşi’nin (28) "Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket ve 4/2008 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı hareket suçlarından halen tutuklu bulunan" babası Selim Tayşi’nin istemi üzerine ve talimatı doğrultusunda 10 bin Euro üzerinde olan parayı gümrük yetkililerine bildirmesi gerekirken her seferinde beraberinde bulundurduğu 150 bin Euro'yu 10 kez Ercan Havalimanı’nda gümrük yetkililerine beyan etmeyerek KKTC'ne toplamda 1 milyon 500 bin Euro getirmek suretiyle Para Kambiyo Yasası’na aykırı hareket ettiğini belirtti.

2 MİLYON 100 BİN EURO’YU TESLİM ALDIĞI MOBESE KAYITLARINDAN TESPİT EDİLDİ 

Polis, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadesinde suçunu itiraf ettiğini ve KKTC’ye getirdiği toplam 2 milyon 100 bin Euro’yu zanlı Ökkeş Taş’a teslim ettiğini ve bu hususu MOBESE kayıtlarından da tespit ettiklerini mahkemeye aktardı.

Polis, zanlı Taş’ın açık ifade verip, Selim Tayşi’yi havalimanında gördüğünü ve içinde ne olduğunu bilmediği 2 zarfı alıp, yanında çalışan kişiye verdiğini söylediğini anlattı. Polis, Ökkeş Taş’ın küçük Selim Tayşi’yi havalimanından alıp Mali Şube’ye getirdiğini belirtti.

Polis, baba-oğul iki zanlının birçok kez giriş çıkış yaptığını ve Türkiye’den çıkışlarında toplam 30 milyon Euro’yu beyanlarının bulunduğunu mahkemeye aktardı.

Polis, Selim Tayşi’nın oğlunun da KKTC’ye birçok kez giriş-çıkış yaptığını ve Türkiye’den çıkışlarında ciddi miktarda para beyanları yaptığını belirtti.

TAŞ’IN H.K. İSİMLİ PERSONELİ BABA-OĞLU HAVALİMANINDAN ALDIĞI TESPİT EDİLDİ

Polis, zanlı Ökkeş Taş’ın H.K. isimli çalışanının baba-oğlu havalimanından şirketinin araçlarıyla aldığını anlattı.

Polis, zanlı Ökkeş Taş’ın yardımıyla H.K. isimli çalışının yurt dışına çıkış yaptığına yönelik bilgi aldıklarını ve bu yönde de tahkikat başlattıklarını belirtti.

BABA TAYŞİ KRİPTO HESABINA 39 MİLYON EURO’LUK GİRİŞ YAPTI

Polis, zanlı baba Selim Tayşi'nin kripto hesaplarında parayı teslim ettiği tarihlerle örtüşen toplamda 39 milyon Euro’luk bir giriş yapıldığını ve aynı anda bir hesaba aktarıldığını, ayrıca suç geliri olduğuna inanılan paranın bu şekilde aklandığına inandıklarını anlattı.

Polis, tahkikatın devam ettiği belirterek, söz konusu paranın akıbetinin araştırıldığını, terör veya suç örgütlerinden birine ait olup, olmadığının araştırıldığını belirterek, aranan kişiler olduğunu, alınması gereken ifadeler olduğunu söyleyerek, zanlıların 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör