Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 15 Temmuz 2018, Pazar

Peşkeş - sömürü sloganı ile ekonomik kalkınmanın önlenmesine izin verilmemeli

Paylaş  
27
27
27

Devlet olanaklarının oy avcılığında araç olarak kullanılması, yasalara aykırı  olarak ve ülkeye yarar sağlamayacak şekilde kişilere ve kuruluşlara dağıtılması, doğru değildir ve savunulamaz.

Ancak dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi, KKTC’de de kamu yararına, devlet kaynaklarının belirli koşullarla, yatırımcılara kiralanması veya tahsis edilmesi normaldir.

Çünkü ekonomik kalkınma  ve yeni nesillere iş kaynağı yaratmak için, mevcut kaynakların mutlaka değerlendirilmesi kaçınılmazdır.

Mevcut kaynakları değerlendirilmemek,  atıl durumda bırakılmak, ülkeye hiçbir kazanç sağlamaz.

Yalnız, kaynakları değerlendirmek ve ekonomiye kazandırmak  için, yeterli sermayeye  sahip olmak gerekir.

Devletimizin yatırım yapacak gücü bulunmadığına göre, yerli ve yabancı yatırımcılardan yararlanmanı yolunu bulmalı. Yatırımları caydıran engelleri kaldırmalı.

Zaten KKTC hükümetleri halen, üniversite açmak isteyenlere, turizm yatırımcılarına, sanayicilere, taş ocağı işletmecilerine arazi tahsis etmektedir.

Ancak geçmişten günümüze bazı kişi, STÖ yöneticisi ve siyasilerin yatırımcılara devlet arazisi verilmesini peşkeş ,yatırımcıların gelir elde etmesini de sömürü olarak niteleyerek kötülemektedir.

Bazı kişiler ise, Üniversitelerin , suçların artmasına sebep olması nedeniyle zararlı olduğunu,  otellerin ülkeye hiçbir faydası olmadığını, çalışanlarını bile dışardan getirdiğini ve turistlerin  ülkeye sadece atıklarını bıraktığını ileri sürmektedir. ( Gerçekte sayısal verilere göre bu iki sektörden 800’er milyon dolar kazanç elde ediyoruz.)

Kuşkusuz herkesin ekonomiden anlaması beklenemez. Ayrıca, başkalarına zarar vermediği süre kimsenin düşüncelerini ortaya koyması da engellenemez.

Ancak yüksek öğrenim görmüş kişilerin bile  otellerin ve üniversitelerin ülkemize hiçbir yararları bulunmadığını ileri sürmeleri, düşündürücüdür.

Hele hükümetlerin gerçekleri halka anlatmak ve  peşkeş sömürü ninnisi ile uyutulanları uyandırmak yerine, onlara şirin görünmek amacı ile, popülist kararlar üreterek yatırımcıları sıkıntıya sokması, üzücü olması yanında ülke için büyük bir talihsizlik ve ekonomi için felakettir.

Hükümetler ve siyasiler kamu yararını her şeyin üzerinde tutmak ,ülkenin ekonomik kalkınmasını sağlamak ve gençlere iş olanakları yaratılmasını sağlamakla  yükümlüdür.

Bu nedenle tüm siyasiler, birkaç kötü niyetli ve onların aldattığı saf vatandaşlara hoş görünmek ve popülizm yapmak yerine, yatırımların ülkemize sağladığı yararları anlatmalı.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Zeytin ağacının önem ve değeri
Dr. Orhan AYDENİZ | 17 Nisan 2019, Çarşamba
Tarihi kayıtlar, zeytin ve zeytinyağının ilk çağlardan beri mükemmel, yararlı ve şifalı bir ürün olarak tanındığını ve yararlanıldığını gösterir.
Eski Mısır ve Yunanlılarda zeytinyağını, ışık, besin ve dini ayinlerde...
Tanınma katalizatör olacak
Dr. Orhan AYDENİZ | 14 Nisan 2019, Pazar
Yaklaşık yarım asır müzakere tezgahı ile oyalanmamızdan sonra,  Anastasiadis’in son açıklamaları, birleşmek ve federasyon zemininde bir çözüm yapılamayacağını kanıtlamıştır.
Rumların gizlemediği niyetine rağmen, ‘bir...
Çözüm, barış, birleşme
Dr. Orhan AYDENİZ | 10 Nisan 2019, Çarşamba
Kıbrıs’ta iki halk arasındaki sorunların çözümlenmesi, barış içinde ve birlikte yaşanılması güzel bir istek. Ancak, bunların gerçekleştirilebilmesi için, her iki tarafın da gerçekten istekli olması ve bu ülküyü samimi...