Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 15 Temmuz 2018, Pazar

Peşkeş - sömürü sloganı ile ekonomik kalkınmanın önlenmesine izin verilmemeli

Paylaş  
16
17
16

Devlet olanaklarının oy avcılığında araç olarak kullanılması, yasalara aykırı  olarak ve ülkeye yarar sağlamayacak şekilde kişilere ve kuruluşlara dağıtılması, doğru değildir ve savunulamaz.

Ancak dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi, KKTC’de de kamu yararına, devlet kaynaklarının belirli koşullarla, yatırımcılara kiralanması veya tahsis edilmesi normaldir.

Çünkü ekonomik kalkınma  ve yeni nesillere iş kaynağı yaratmak için, mevcut kaynakların mutlaka değerlendirilmesi kaçınılmazdır.

Mevcut kaynakları değerlendirilmemek,  atıl durumda bırakılmak, ülkeye hiçbir kazanç sağlamaz.

Yalnız, kaynakları değerlendirmek ve ekonomiye kazandırmak  için, yeterli sermayeye  sahip olmak gerekir.

Devletimizin yatırım yapacak gücü bulunmadığına göre, yerli ve yabancı yatırımcılardan yararlanmanı yolunu bulmalı. Yatırımları caydıran engelleri kaldırmalı.

Zaten KKTC hükümetleri halen, üniversite açmak isteyenlere, turizm yatırımcılarına, sanayicilere, taş ocağı işletmecilerine arazi tahsis etmektedir.

Ancak geçmişten günümüze bazı kişi, STÖ yöneticisi ve siyasilerin yatırımcılara devlet arazisi verilmesini peşkeş ,yatırımcıların gelir elde etmesini de sömürü olarak niteleyerek kötülemektedir.

Bazı kişiler ise, Üniversitelerin , suçların artmasına sebep olması nedeniyle zararlı olduğunu,  otellerin ülkeye hiçbir faydası olmadığını, çalışanlarını bile dışardan getirdiğini ve turistlerin  ülkeye sadece atıklarını bıraktığını ileri sürmektedir. ( Gerçekte sayısal verilere göre bu iki sektörden 800’er milyon dolar kazanç elde ediyoruz.)

Kuşkusuz herkesin ekonomiden anlaması beklenemez. Ayrıca, başkalarına zarar vermediği süre kimsenin düşüncelerini ortaya koyması da engellenemez.

Ancak yüksek öğrenim görmüş kişilerin bile  otellerin ve üniversitelerin ülkemize hiçbir yararları bulunmadığını ileri sürmeleri, düşündürücüdür.

Hele hükümetlerin gerçekleri halka anlatmak ve  peşkeş sömürü ninnisi ile uyutulanları uyandırmak yerine, onlara şirin görünmek amacı ile, popülist kararlar üreterek yatırımcıları sıkıntıya sokması, üzücü olması yanında ülke için büyük bir talihsizlik ve ekonomi için felakettir.

Hükümetler ve siyasiler kamu yararını her şeyin üzerinde tutmak ,ülkenin ekonomik kalkınmasını sağlamak ve gençlere iş olanakları yaratılmasını sağlamakla  yükümlüdür.

Bu nedenle tüm siyasiler, birkaç kötü niyetli ve onların aldattığı saf vatandaşlara hoş görünmek ve popülizm yapmak yerine, yatırımların ülkemize sağladığı yararları anlatmalı.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ocak 2019, Pazar    Demokrasi başıbozukluk değildir
16 Ocak 2019, Çarşamba    Askerlik görevi konusu
13 Ocak 2019, Pazar    Federasyona takılıp kalmak tarihi hata olacaktır
2 Ocak 2019, Çarşamba    Yeni yılda beklentiler
30 Aralık 2018, Pazar    Akdeniz'de petrol krizi
26 Aralık 2018, Çarşamba    Kanlı Noel’den hepimiz gerekli dersi almalıyız
23 Aralık 2018, Pazar    Akdeniz'de petrol krizi
19 Aralık 2018, Çarşamba    Tarımımız yeniden yapılandırılmalı
16 Aralık 2018, Pazar    İki devletli çözüm her iki halk için idealdir
12 Aralık 2018, Çarşamba    Su baskını sorunu ve çaresi

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Demokrasi başıbozukluk değildir
Dr. Orhan AYDENİZ | 20 Ocak 2019, Pazar
Yerli yersiz anavatanın kötülenmesinin ve aramızın bozulmasına çalışılmasının  yanlış, kötü niyetli ve bindiğimiz dalı kesmek olduğu görüşündeyim. Çünkü bizi adam yerine koyan, varlığımızı sürdürmemizi sağlayan ve her...
Askerlik görevi konusu
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Ocak 2019, Çarşamba
Savaşa karşı olmak, ve barıştan yana olmak aklı başında olan hiç bir kimse tarafından karşı çıkılamayacak bir görüştür.
Ancak barışı koruyabilmek için, düşmanca saldırıları önleyebilecek askeri güce sahip olmak gerek...
Federasyona takılıp kalmak tarihi hata olacaktır
Dr. Orhan AYDENİZ | 13 Ocak 2019, Pazar
Yaşanan olaylar, geçmişten günümüze yaşanan deneyimler ve Yunanistan ile Rum yetkililerinin açıklamaları, adanın kuzeyini de ele geçirmek  ve tümünü ilhak etmek idealinden  zerre kadar sapmadıkları anlaşılıyor.

Türki...