Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 1 Ağustos 2018, Çarşamba

Seçilmişlerin görevi hizmet etmektir

Paylaş  
2
2
2

 

Demokratik hukuk devletinde halkın oyları ile makamlara getirilen kişilerin görev ve yükümlülüğü, halka hizmet etmektir.

Uygar ülkelerde yürürlükteki kontrol ve denetim mekanizmaları nedeniyle, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen, kişisel ve ideolojik tercihlerine göre hareket eden, halka zarar verecek uygulamalar yapan seçilmişler, görevlerinde kalamaz.

Geri kalmış ülkelerde ise seçimle işbaşına gelenler, genellikle sorumluluğu altındaki kuruluşları istediği şekilde kullanma yetkisini elde ettiği düşüncesi ile hareket eder.

Halka hizmet etmeyen, halktan toplanan vergileri amaç dışı kullanan, sorumluluğu altındaki kuruluşların olanaklarını oy avcılığında kullananlar hakkında, hiçbir  şey yapılmaz.

Kişisel görüşüme göre, ülkemizde de maalesef seçimle makamlara getirilen kişiler, sorumlulukları altındaki kuruluşların olanaklarını kullanma yetkisi elde ettikleri anlayışı içinde hareket etmektedir.

Bu hatalı yönetim anlayışı sonucu seçilenler, makamların tüm olanaklarından yararlanılmakta, başında bulundukları kuruluşları istedikleri şekilde yönetmekte, sorumlulukları altındaki kuruluşların olanaklarını da popülist anlayış ve oy avcılığında kullanmaktadırlar.

Örneğin, KKTC’deki belediyelerdeki personel sayısının, nüfusu bizim iki katımız kadar olan Rum tarafından fazla olması, hatalı yönetim anlayışın sonucudur.

Ayni hatalı yönetim anlayışı sonucu, geçmişten günümüze siyasi iktidarlar  da iş başına gelir gelmez ülkenin acil sorunlarına el atmak ve bunları çözmek yerine, öncelikle partilileri yüksek maaşlı yönetici makamlarına tayin ederler.

Uygar ülkelerde iş başına gelen siyasilerin derhal sorunlara el atmasına ve halkın istek ile şikayetlerine çare arayıp bulunmasına karşın, bizde en yapıcı ve samimi uyarılar bile dikkate alınmaz ve en yaşamsal sorunların çözümüne bile gereken ilgi gösterilmez.

Oysa KKTC’de seçilmişlerde hizmet etmek iradesi bulunması durumunda,  ülkenin genel sorunlarının tümüne yakınının çok kısa bir sürede çözümü mümkündür.

Çünkü yanı başımızdaki anavatanımız tam da ana şefkati ile tüm taleplerimize olumlu yanıt vermekte ve gereksinimlerimizin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamaktadır. Halkımız ve devletimiz için en yaşamsal hizmet olan can ve mal güvenliği içinde yaşamamız, anavatanımızın ordusu tarafından sağlanmaktadır. Tüm alt yapı gereksinimlerimiz  anavatanın maddi yardımları ile tamamlanmaktadır.

Öte yandan KKTC’deki yetkili siyasiler, en basit sorunların çözümüne bile ilgi göstermiyor.İçişlerimizdeki halkımızı gereksiz yere sıkıntıya sokan bürokratik işlemler, yapıcı uyarılara rağmen kaldırılmıyor, halka daha iyi hizmet sağlanması için hiçbir çaba harcanmıyor.

Anavatanda tek kapı diye ifade edilen hizmetlerin çeşitli kuruluşlar yerine, üstelik fotoğraf dahil hiçbir belge getirmeden tek bir noktadan alınması için çalışmalar yapılmasına  karşın, KKTC’de vatandaşlardan  kuruluşların dosyalarında mevcut bilgiler için bile belge getirmesi isteniyor.

Bir çok kişinin canını yakan trafik sorununun çözümü için Devlet ile belediyelerin trafik görevlileri arasında bile işbirliği yapılması sağlanmıyor.

İnşaat izni alınması için vatandaşlar, bir çok kuruluşla muhatap olmak zorunda bırakılıyor ve yaklaşık 9-12 ay uğraştırılıyor.

En basit sorunların bile çözümlemeyen KKTC’deki yetkililer, Anavatanın sağladığı maddi olanakları kullanmak için gerekli projeleri bile hazırlattırmıyor .

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Eylül 2018, Pazar
KKTC’de çevrenin kirletilmesi, KKTC ve TC ile yetkililerine hakaret edilmesi, genel olarak bir çok yasaya uyulmaması ve yasaların uygulanmaması, işin kolay ve zahmetsiz tarafından bilinçsizliğe ve eğitimsizliğe bağlan...
'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
Dr. Orhan AYDENİZ | 9 Eylül 2018, Pazar
Bazı kişiler çeşitli nedenlerle, ‘Birleşik federal çözümün’  yani federasyon aldatmacası altında Rum ile birleşmemizin, her derde deva olacağını ileri sürmektedir. Yoğun beyin yıkama kampanyaları ile aldatılan saf vat...
Dünya Barış Günü
Dr. Orhan AYDENİZ | 2 Eylül 2018, Pazar
Birleşmiş Milletler genel kurulu 1981’de, Genel kurulun açılış günü olan her eylül ayının 3.Salı gününü, Uluslararası Barış Günü ilan etmiştir. 2001’de  ise yine BM Kurulunun  kararı ile 21 Eylül, Barış Günü kabul edi...