Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Eylül 2018, Pazar

Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı

Paylaş  
3
0
3

KKTC’de çevrenin kirletilmesi, KKTC ve TC ile yetkililerine hakaret edilmesi, genel olarak bir çok yasaya uyulmaması ve yasaların uygulanmaması, işin kolay ve zahmetsiz tarafından bilinçsizliğe ve eğitimsizliğe bağlanarak savuşturulmaktadır.

Böylece ülkeyi başarılı yönetmeyen, yasaların uygulanmasını ve suç işleyenlerin bedel ödemesini sağlamayan yetkililerin başarısızlığı, ört bas edilmektedir.

Oysa dünyanın hiçbir uygar ülkesinde, yasalara uyulması herkesin kişisel keyfine ve tercihine bırakılmaz.

Kuşkusuz kültür düzeyinin yükseltilmesi ve bilinçlendirilmesi her bakımdan yararlıdır.

Ancak dünyanın hiçbir ülkesinde çevrenin kirletilmemesi, yasalara uyulması için vatandaşların bilinçlendirilmesi beklenmez.

Bir de yasalara uymak öğrenimden çok, vatanını ve ulusunu sevmeye, kültüre, uygarlığı içine sindirmeye ve  iyi ahlak sahibi olmaya bağlıdır. Bunun yanında tüm toplumlarda, bazı kişiler uygun koşullarda yasalara aykırı hareket ederler.

 KKTC’de de bazı kişiler bir bedel ödemek zorunda kalmayacaklarını düşünerek pervasızca suç işlemektedir.

Yasalara uymak herkesin hür iradesine ve tercihine bırakılacak olduktan sonra hükümete, memurlara makamlara ihtiyaç olmaz.

Devletin ,seçilmişlerin, siyasi iktidarların, devlet kuruluşları ile burada görevli olanların var olma gerekçesi, ülkede yasaları uygulamak ve vatandaşlara güvenli, huzurlu düzenli bir yaşam koşulları oluşturmaktır.

Uygar ülkelerde sigara izmaritini  ve sakızı yere atanlar bile, ağır para cezasına çarptırılır. Ayni coğrafyada yaşadığımız  Rum yönetiminde çevreye çöp atalar,  850 Euro yani yaklaşık 6000 TL cezaya çarptırılır ve sorun bilinçlendirilmeye bağlanarak geçiştirilmiyor.

Herhangi bir uygar ülkede iş takibi için devlet kuruluşlarına giden kişilerin gürültü kirliliği yapmasına ve görevliler ile vatandaşların rahatsız edilmelerine veya çöp atmasına göz yumulur mu? Aksi hareket edenler uyarılmaz ve cezalandırılmaz mı?

Polikliniklerin bekleme salonunda, yatılı hastanelerde  çocukların saklambaç oynayıp koşuşturmasına ve uçaklarda ses kirliliği yapmalarına ses çıkarılmaması demokratlık mı?

Parklardaki bankları kıran, yol işaretlerinin direklerini söken belediye ve devletin varlıklarına kasten zarar veren kişiler cezalandırılarak eğitilmeli mi?  yoksa zamanla bilinçlendirilerek kötü alışkanlıklarını terk etmesini mi beklemeliyiz?

Yollarda aşırı hız yapan profesyonel sürücülerin zamanla duyarlı davranmasını beklemek mi? yoksa yasalarla cezalandırmak mı daha etkili olur?

Piknik yaptıktan sonra atıklarını çöp bidonları yerine çevreye saçanların  bu eylemlerinden kendi istekleri ile vazgeçmesini beklemek mi? yoksa belediyenin orada denetimler yaparak onları rapor etmesi mi daha iyi sonuç verir?

Denizden yararlananların kumlara yemek atıkları bırakıp kaçmasını önlemek için ilgili kuruluşların denetimler yaparak onları cezalandırılması mı? yoksa zamanla bilinçlendirilmelerini beklemek mi daha isabetli olur?

Grev ve eylemlerde devlet mallarına zarar veren ve polislere saldıranların cezalandırılması mı? Yoksa zamanla bilinçlenmelerini beklemek mi daha etkili olur?

Kanlı dereye lağım suları boşaltan kişilerin bilinçlenmesini mi beklememiz mi? yoksa yasalar uyarınca onları cezalandırarak bilinçlendirmemiz mi daha iyi olur?

Normal olarak ülkede sürekli denetim, devriye ve gözetim hizmetleri ile suç işlenmesi caydırılmalı. Yasalara aykırı hareket edenler hakkında da yasal işlem yapılmalı.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
14 Ekim 2018, Pazar    Çözümden yana olanlar geçmişe saplanıp kalmamalı
7 Ekim 2018, Pazar    Gerçekler unutturulmamalı
30 Eylül 2018, Pazar    KKTC'de Rum ulusal tezlerini destekleyenler çözümsüzlüğü körüklemektedir
23 Eylül 2018, Pazar    Din dersi okutulmalı mı?
9 Eylül 2018, Pazar    'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
2 Eylül 2018, Pazar    Dünya Barış Günü
26 Ağustos 2018, Pazar    Ekonomik sıkıntılarımızın sebeplerinden biri de nüfusumuzun az olmasıdır
19 Ağustos 2018, Pazar    Hatalı ve zararlı kararlardan vazgeçilmeli
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Döviz ve ekonomik sıkıntılardan kurtulmanın çaresi
12 Ağustos 2018, Pazar    Demokrasi başı bozukluk değildir

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Çözümden yana olanlar geçmişe saplanıp kalmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 14 Ekim 2018, Pazar
Müzakerelerde harcanan yarım asırdan sonra  güneydeki siyasiler de federasyon yerine daha uygun seçeneklere yönelmemiz gerektiğini dillendirmeye başlamıştır. Ancak müzakerelerde oyalanmamızdan  nemalanan sözde çözüm y...
Gerçekler unutturulmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 7 Ekim 2018, Pazar
1571’de Kıbrıs’ı on binlerce  şehit vererek ve büyük maddi harcamalar yaparak vatan parçası yaptık ;
Kıbrıs adası tarih boyunca hiç  Yunanistan’ın olmadı ve  Osmanlı Türkleri adayı Venediklerden aldı;
Venediklilerin...
KKTC'de Rum ulusal tezlerini destekleyenler çözümsüzlüğü körüklemektedir
Dr. Orhan AYDENİZ | 30 Eylül 2018, Pazar
Rum-Yunan ve destekçilerinin amaçlarının Türkiye’yi adadan çıkarmak ve doğu Akdeniz’de etkisiz duruma getirmek olduğunu, vasat zekaya sahip olan herkes bilmektedir.

Türkiye’nin güç kullanılarak adadan çıkarılması kol...