Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Haziran 2019, Çarşamba

Acil gereksinimlere öncelik verilmeli

Paylaş  
18
19
17

Devletimizin gelir kaynakları sınırlı olduğuna göre,  bütçenin  kullanılmasında, acil olan gereksinimlere öncelik verilmeli. Popülist harcamalara ve savurganlığa derhal son verilmeli.

Dünyada hiçbir şey yaşamdan daha önemli olmadığına göre, sağlık hizmetlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına öncelik tanınmalı;

Gereksiz ve şov amaçlı etkinlikler için tahsisat ayrılabilmesi, öte yandan, hastanelerdeki aletlerin tamir edilmesi için gerekli tahsisatın ayrılmaması kabul edilemez;

Can ve mal kayıplarına zemin hazırlayan yollardaki bozuklukların düzeltilmesi için de, acilen gerekli tahsisat ayrılmalı;

Yangın felaketine zemin hazırlayan  yol kenarlarındaki ot temizliği için, mutlaka tahsisat ayrılmalı;

Adalet hak hukuk olmayan bir ülkede ekonomik faaliyetlerin yürütülmesi,  insanların güven ve huzur içinde yaşaması düşünülemez.Bu nedenle yargının verimli, etkin ve başarılı işletilebilmesi için, gerekli yasal düzenlemeler yanında, ihtiyaçlar  karşılanmalı;

Ülkede normal yaşamın sürdürülebilmesi için elzem olan  güvenlik örgütünün verimli ve etkin hizmet verebilmesi için, personel ihtiyacı karşılanmalı, araç gereç ve çeşitli teknik donanımları  için yeterli tahsisat ayrılmalı;

 Devlet hizmetlerinin halkı mutlu edecek ve ülkeye yararlı olabilecek düzeyde hizmet verebilmesi için, yeni atamalarda ve personelin kuruluşlara dağılımında,mutlaka  acil gereksinimlere öncelik verilmeli;

Halen bazı devlet kuruluşlarında gereksinimin olağanüstü üzerinde personel fazlalığı olması, öte yandan da asayiş, güvenlik ve sağlık gibi yaşamsal önem taşıyan hizmetlere bütçe yetersizliği gerekçesi ile, ihtiyaç duyulduğu sayıda personel temin edilmemesi yanlıştır.

Bu yanlışın acilen düzeltilebilmesi bakımından,  idari tasarruf yöntemi ile memur fazlalığı olan kuruluşlardan ihtiyaç duyulan kuruluşlara derhal aktarma yapılmalı.

Kimseyi hedef almak ve suçlamak niyetinde değilim .Fakat halen bazı devlet memurları, iş azlığı nedeniyle mesai saatlerinde  hiç iş yapmıyor.

Emniyet örgütünün başlıca ve en öncelikli görevi ülkede suç işlenmesini caydırmak ve vatandaşların güven içinde yaşamasını sağlamaktır.Bu nedenle Emniyet örgütünde mevcut personel, öncelikle devriye hizmeti ve asayişi sağlamada görevlendirilmeli.

Personel yetersizliği gerekçesi ile devriye hizmeti yaptırılamaması, öte yandan da çok sayıda personelin güvenlik görevlisi olarak devlet kuruluşlar ve sınır kapılarında görevlendirilmesine öncelik verilmesi, emekli cumhurbaşkanlarına koruma görevlisi olarak polis tahsis edilmesi,hoş karşılanmamaktadır. Halkımız artık hatalı yönetim anlayışı ve bozuk devlet hizmetleriile asayişteki  yetersizlikler nedeniyle adeta patlama noktasında bulunmaktadır.

Kaynak yetersizliği ileri sürülerek acil gereksinimler için tahsisat ayrılmaması, öte yandan da siyasi partilere, medyaya para yardımı yapılması, örtülü ödenek için siyasi parti ve seçilmişlere tahsisat  ayrılması, gereksiz ve şov dışında hiçbir yararı olmayan etkinlikler için bütçeden harcama yapılması  savurganlıktır.

Kısaca belirtmek gerekirse, yeni hükümet, başarılı olmak ve halkın sıkıntılarını hafifletmek niyetinde ise, devletin bütçe kaynakları ile personel gücünü, akılcı bir şekilde ve acil  gereksinimlere öncelik vererek kullanmalıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

'Barış Pınarı operasyonu' maskeleri düşürdü
Dr. Orhan AYDENİZ | 20 Ekim 2019, Pazar
Anavatanın terör odaklarını temizlemek amacı ile başlattığı operasyon, ayni turnusol kağıdı gibi,  dost ile düşmanlarının teşhir edilmesini sağladı.
Anavatana karşı düşmanca duygular taşımayan, iki yüzlü ve art niyet...
Kıbrıs'taki varlığımız için en büyük tehdit nüfus açığıdır
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Ekim 2019, Çarşamba
Yunanistan, Mora yarım adasında bağımsızlığına kavuşarak devlet olarak tanındığı zaman, nüfusu 700 bin idi.
Başarılı ve planlı nüfus politikası sayesinde, dünyanın dört bir yanında yaşayan Yunan asıllı kişileri davet...
Teröristlere arka çıkmak barışseverlik değildir
Dr. Orhan AYDENİZ | 13 Ekim 2019, Pazar
Bazı yolunu şaşırtmış kişilerin, anavatanın Fırat’ın doğusunda şer odaklarına karşı başlattığı askeri operasyonu kötüleme yarışında olması üzücüdür.
Çünkü siyasi ve ideolojik tercihi ne olursa olsun, askeri operasyon...