Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 17 Ekim 2015, Cumartesi

Kıbrıs’ta geçmişten günümüze nüfus mücadelesi

Paylaş  
61
122
50

1777 de Kıbrıs’taki Türk nüfusun 47,000, Rumların da 35,000 olmasına rağmen (Cyprus census1960), planlı uygulamalar ile, nüfus dengesi aleyhimize değiştirildi. Ayni sinsi oyun günümüzde de sürdürülüyor.

Kıbrıs’ın İngiltere’ye kiralanmasından sonra, çok sayıda Türk anavatana göç etti. Kalanlar da İngiliz yönetiminin bilinçli ve planlı uygulamaları sonucu, ekonomik bakımdan çökertilerek göç ettirildi.

İngiliz yönetimi döneminde,1907 yılında çıkarılan‘12/1907 sayılı Taşınmaz mal Tescil ve değerlendirme Yasası ile Türklerin taşınmaz malları, bedava olarak Rumlara verildi ve böylece Türkler fakirleştirildi.

Fakirleştirilen bir çok Türk aile, daha iyi yaşam koşullarına sahip olabileceği umudu ile, kızlarını Araplara satmak zorunda kaldı.

İngiliz yönetimi, bir yandan çeşitli baskılarla Türkleri göç ettirdi. Öte yandan da Birinci ve ikinci Dünya savaşları esnasında, Ege adalarından çok sayıda Yunanlı göçmeni adamıza getirdi.

Rum yönetimi,1963’den sonra, güneye gelen Yunanlılara, hiç zorluk çıkarılmadan vatandaşlık verdi.

AB üyesi olduğu için Yunanistan’dan da her isteyen, güneye yerleşebilmektedir. Böylece Rum kesiminin nüfusu, milyona dayandı.

Öte yandan Rum tarafı, toplumlararası görüşmelerde ,1974’den sonra ülkemize yerleşen soydaşlarımızın ayrılmasını istiyor.

Toplumlar arası görüşmelerde hem sol hem de sağcı Rum liderler, olası çözümden sonra ,4 Yunanlıya karşı 1 Türk’e vatandaşlık vermesi koşulunu öne sürerek, gelecekte de nüfus üstünlüğüne sahip olmak istiyorlar.

Halen Kıbrıs’ın yaklaşık %70’ini ele geçiren Rumlar, nüfus üstünlüklerine dayanarak, adanın tümüne sahip olmak çabasındadır.

Öte yandan bizim siyasilerimiz, hala daha nüfusun belirleyici önemini ısrarla göz ardı etmektedir.

Ülkemizde düz işçi sıkıntısı olacağı dikkate alınmayarak ve ekonomimizin baltalanması pahasına, son birkaç yılda yaklaşık 80 bin kuzeyli soydaşımız, baskılarla ülkemizden göç ettirildi.

Rum-emperyalist işbirlikçilerinin, yoğun ve çok profesyonelce yürüttükleri kampanyalar sonucu, yasal hak sahibi olan Türkiyeli soydaşlarımıza bile vatandaşlık verilmiyor.

Meclise sunulan yeni vatandaşlık yasa tasarısı ise, adeta nüfusumuzun artmasını engellemek amacı ile hazırlanmıştır.

Yüksek öğrenimini tamamlayan gençlerimizin tümüne yakınının Anavatana göç etmesi hiçbir siyasi tarafından, gündeme bile taşınmıyor.

Özetle, Rumların nüfus politikasına, bilerek veya bilmeyerek içimizden de katkıda bulunuluyor ve geleceğimiz riske sokuluyor.

İşin acı yanı, KKTC’deki hatalı nüfus politikası karşısında, uzun vadeli çıkarlarına zarar verilen Anavatanımız da, her nedense ses çıkarmıyor.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Zeytin ağacının önem ve değeri
Dr. Orhan AYDENİZ | 17 Nisan 2019, Çarşamba
Tarihi kayıtlar, zeytin ve zeytinyağının ilk çağlardan beri mükemmel, yararlı ve şifalı bir ürün olarak tanındığını ve yararlanıldığını gösterir.
Eski Mısır ve Yunanlılarda zeytinyağını, ışık, besin ve dini ayinlerde...
Tanınma katalizatör olacak
Dr. Orhan AYDENİZ | 14 Nisan 2019, Pazar
Yaklaşık yarım asır müzakere tezgahı ile oyalanmamızdan sonra,  Anastasiadis’in son açıklamaları, birleşmek ve federasyon zemininde bir çözüm yapılamayacağını kanıtlamıştır.
Rumların gizlemediği niyetine rağmen, ‘bir...
Çözüm, barış, birleşme
Dr. Orhan AYDENİZ | 10 Nisan 2019, Çarşamba
Kıbrıs’ta iki halk arasındaki sorunların çözümlenmesi, barış içinde ve birlikte yaşanılması güzel bir istek. Ancak, bunların gerçekleştirilebilmesi için, her iki tarafın da gerçekten istekli olması ve bu ülküyü samimi...