Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 17 Ekim 2015, Cumartesi

Kıbrıs’ta geçmişten günümüze nüfus mücadelesi

Paylaş  
50
112
38

1777 de Kıbrıs’taki Türk nüfusun 47,000, Rumların da 35,000 olmasına rağmen (Cyprus census1960), planlı uygulamalar ile, nüfus dengesi aleyhimize değiştirildi. Ayni sinsi oyun günümüzde de sürdürülüyor.

Kıbrıs’ın İngiltere’ye kiralanmasından sonra, çok sayıda Türk anavatana göç etti. Kalanlar da İngiliz yönetiminin bilinçli ve planlı uygulamaları sonucu, ekonomik bakımdan çökertilerek göç ettirildi.

İngiliz yönetimi döneminde,1907 yılında çıkarılan‘12/1907 sayılı Taşınmaz mal Tescil ve değerlendirme Yasası ile Türklerin taşınmaz malları, bedava olarak Rumlara verildi ve böylece Türkler fakirleştirildi.

Fakirleştirilen bir çok Türk aile, daha iyi yaşam koşullarına sahip olabileceği umudu ile, kızlarını Araplara satmak zorunda kaldı.

İngiliz yönetimi, bir yandan çeşitli baskılarla Türkleri göç ettirdi. Öte yandan da Birinci ve ikinci Dünya savaşları esnasında, Ege adalarından çok sayıda Yunanlı göçmeni adamıza getirdi.

Rum yönetimi,1963’den sonra, güneye gelen Yunanlılara, hiç zorluk çıkarılmadan vatandaşlık verdi.

AB üyesi olduğu için Yunanistan’dan da her isteyen, güneye yerleşebilmektedir. Böylece Rum kesiminin nüfusu, milyona dayandı.

Öte yandan Rum tarafı, toplumlararası görüşmelerde ,1974’den sonra ülkemize yerleşen soydaşlarımızın ayrılmasını istiyor.

Toplumlar arası görüşmelerde hem sol hem de sağcı Rum liderler, olası çözümden sonra ,4 Yunanlıya karşı 1 Türk’e vatandaşlık vermesi koşulunu öne sürerek, gelecekte de nüfus üstünlüğüne sahip olmak istiyorlar.

Halen Kıbrıs’ın yaklaşık %70’ini ele geçiren Rumlar, nüfus üstünlüklerine dayanarak, adanın tümüne sahip olmak çabasındadır.

Öte yandan bizim siyasilerimiz, hala daha nüfusun belirleyici önemini ısrarla göz ardı etmektedir.

Ülkemizde düz işçi sıkıntısı olacağı dikkate alınmayarak ve ekonomimizin baltalanması pahasına, son birkaç yılda yaklaşık 80 bin kuzeyli soydaşımız, baskılarla ülkemizden göç ettirildi.

Rum-emperyalist işbirlikçilerinin, yoğun ve çok profesyonelce yürüttükleri kampanyalar sonucu, yasal hak sahibi olan Türkiyeli soydaşlarımıza bile vatandaşlık verilmiyor.

Meclise sunulan yeni vatandaşlık yasa tasarısı ise, adeta nüfusumuzun artmasını engellemek amacı ile hazırlanmıştır.

Yüksek öğrenimini tamamlayan gençlerimizin tümüne yakınının Anavatana göç etmesi hiçbir siyasi tarafından, gündeme bile taşınmıyor.

Özetle, Rumların nüfus politikasına, bilerek veya bilmeyerek içimizden de katkıda bulunuluyor ve geleceğimiz riske sokuluyor.

İşin acı yanı, KKTC’deki hatalı nüfus politikası karşısında, uzun vadeli çıkarlarına zarar verilen Anavatanımız da, her nedense ses çıkarmıyor.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ocak 2019, Pazar    Demokrasi başıbozukluk değildir
16 Ocak 2019, Çarşamba    Askerlik görevi konusu
13 Ocak 2019, Pazar    Federasyona takılıp kalmak tarihi hata olacaktır
2 Ocak 2019, Çarşamba    Yeni yılda beklentiler
30 Aralık 2018, Pazar    Akdeniz'de petrol krizi
26 Aralık 2018, Çarşamba    Kanlı Noel’den hepimiz gerekli dersi almalıyız
23 Aralık 2018, Pazar    Akdeniz'de petrol krizi
19 Aralık 2018, Çarşamba    Tarımımız yeniden yapılandırılmalı
16 Aralık 2018, Pazar    İki devletli çözüm her iki halk için idealdir
12 Aralık 2018, Çarşamba    Su baskını sorunu ve çaresi

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Demokrasi başıbozukluk değildir
Dr. Orhan AYDENİZ | 20 Ocak 2019, Pazar
Yerli yersiz anavatanın kötülenmesinin ve aramızın bozulmasına çalışılmasının  yanlış, kötü niyetli ve bindiğimiz dalı kesmek olduğu görüşündeyim. Çünkü bizi adam yerine koyan, varlığımızı sürdürmemizi sağlayan ve her...
Askerlik görevi konusu
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Ocak 2019, Çarşamba
Savaşa karşı olmak, ve barıştan yana olmak aklı başında olan hiç bir kimse tarafından karşı çıkılamayacak bir görüştür.
Ancak barışı koruyabilmek için, düşmanca saldırıları önleyebilecek askeri güce sahip olmak gerek...
Federasyona takılıp kalmak tarihi hata olacaktır
Dr. Orhan AYDENİZ | 13 Ocak 2019, Pazar
Yaşanan olaylar, geçmişten günümüze yaşanan deneyimler ve Yunanistan ile Rum yetkililerinin açıklamaları, adanın kuzeyini de ele geçirmek  ve tümünü ilhak etmek idealinden  zerre kadar sapmadıkları anlaşılıyor.

Türki...