Üstel tecrübesini konuşturacak

Yayın Tarihi: 19/02/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel ile dün sabah oldukça faydalı güzel bir yayın yaptık. Üstel siyasi hayatında oldukça başarılı ve ülke yönetme açısından ender tecrübe sahibi olan ender birkaç siyasiden biridir. Uzun yıllardır her girdiği seçimi kazanan ve geldiği görevleri alnının akıyla yapan ancak zaman zaman siyasetin çirkin yüzüyle de mücadele etmek durumunda kalan biri.

Turizm Bakanlığı sonrasında yeni kabinede bir başka önemli göreve getirildi ve şu an bulunduğu Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Ankara Hükümeti tarafından tam anlamıyla icraat bakanlığına dönüştürülecek.

Çok şükür ki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hepimizin şikayet ettiği yolların onarılması ve eksik kalan projelerin tamamlanabilmesi için ciddi bir kaynak ayırmış durumda.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay adaya gelmiş ve bir dizi protokoller imzalanmıştı.

Bilirsiniz yol demek medeniyet demektir  ve ne yazık ki yollarımızdaki sıkıntılardan da kaynaklanan onlarca trafik kazası yaşanmaktadır.

Bakan Üstel, yarım kalan projelerin dışında 352 kilometrelik köyler arası yolların ve yenilenme isteyen yolların yapılacağının müjdesini verdi.

Yol yapımı ciddi bütçe isteyen bir mesele ve Tolga Atakan’ın bakanlığı döneminde Tolga beyin yolları bitirebilmek için canla başla uğraştığını hepimiz hatırlıyoruz.

Devlet de devamlılık esastır ilkesinden yola çıkarak yarım kalan tüm projeleri ve daha fazlasını Şimdi Ünal bey yerine getirecek.

En önemlisi de Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkına ve bu ülkenin kalkınmasına verdiği önem.

Kim ne derse desin pandemi hastanesini yapmaları son derece önemli bir olaydı. Umarım yeni hastanenin de projesi bir an önce başlar. Yolların yapımı için verilen desteğin memnuniyet açısından tarifi ve ölçüsü yok.

Öyle inanıyorum ki Üstel, siyasetteki tecrübesini Ulaştırma Bakanlığında da konuşturacak ve ciddi işlere imza atacak.

“YOLLARIN 2 SENEDE TAMAMLANMASINI İSTİYORUZ”

Türkiye ile yeni imzalanmış olan protokole de değinen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Üstel, mevcut olan üçüncü sınıf yolların yenileneceğini, toplamda 352 kilometrelik bir yolun projelenmesine başlandığını ifade ederek, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını ve bu yolların 2 senede tamamlanmasını istediklerini belirtti.

GÜVENLİ YOL, IŞIKLANDIRMA, TABELALAR…

“Bütün bunların hazırlığı yapılırken bakanlık olarak da boş durmuyoruz” diyen Ünal Üstel, Girne-Lefkoşa yolu, araç sayısının en çok seyrettiği yol. Bütçe yetersizliğinden yapamadık. Benden önceki arkadaşın çıktığı ihale nedeniyle bozuk olan yerleri tamir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Üstel, trafik tabelalarının yenileceğine, ışıklandırma sistemindeki arızaların giderileceğine ve güvenli seyahat için yol çizimlerinin yapılacağına da dikkat çekerek, önceliğin bölünmüş yollar ve mevcut ışıklandırmaların tamir edilmesi olduğunu aktardı.

“ERCAN HAVALİMANI’NIN İNŞAATI HIZLANDI”

Ercan Havalimanı’ndaki inşaatın hız kazandığına da işaret eden Üstel, konuyla ilgili şunları aktardı:

“Yaklaşık olarak yıl sonuna doğru biteceğini bize söylediler. Bitene kadar Ercan’ın mevcut terminalini güncelleştirmek amacıyla Nisan veya Mayıs ayından sonra dışa dönük açılımın yapılmasıyla beraber insanların gelebilmesi için çalışmalar başlattık. Güvenlik açısından sıkıntı olmayacak şekilde yapalım. PCR testi merkezlerini oluşturalım… Nisan sonu her şey iyi giderse tarifeli ve charter uçuşlar da başlayabilir.”

Tabii Ünal beyle yaşanan ekonomik sıkıntıları da konuştuk. Üstel, ülkenin sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek ülkenin kapanmasıyla büyük ve küçük esnafın sıkıntılar yaşadığını belirtti.

ÖĞRENCİLERİN KARANTİNA MESELESİ

Nisan ayı içerisinde Türkiye’ye ve dış dünyaya, kriterler çerçevesinde, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin öngördüğü önerilerle esnafın biraz da olsa yüzünün güldürüleceğini söyleyen Üstel, ülkeye gelmesi beklenen son sınıf üniversite öğrencileri hakkında açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Üst Komite’nin önerileri doğrultusunda uçak sayılarında az bir artış yapıp, karantina koşuluyla getirip, mezun olmaları için öğretime başlatacağız. Başlangıçta yavaş yavaş komitenin önereceği öneriler doğrultusunda normal çalışma hayatına kazandıracağız. Gelen öğrencilerin büyük bir kısmı üniversitelerin yurtlarında kalacak. Yani oraya devlet ödeme yapmayacak. Herhalde dışarıda kalanlar öğrenciler için Başbakan böyle bir şey söyledi. Okul yurtları hazırlıklarını yapmıştır. Öğrencilerimizi yavaş yavaş buraya getireceğiz.”

Günün Sözü

Ben sensiz de yaşarım ama seninle bir başka yaşarım.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları