Güngördü seçimi alır…

Yayın Tarihi: 23/12/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Seçimlere son birkaç gün kala Girne Belediye Başkanı ve adayı Nidai Güngördü’yü ağırladık. Güzel ve verimli bir program oldu. Girne’de kıyasıya bir yarış var ancak Nidai başkan açık ara önde. Yarışı ikinci sırada sürdüren Murat Şenkul ile aralarında hatırı sayılı bir fark olduğunu kamuoyu yüksek sesle konuşuyor. Uzun uzun konuştuk. Yaptığı projelerini anlattı. Özellikle son dört seneye birçok şey sığdırmış başkan. O kadar uzun anlattı ki süremiz yetmedi hepsini konuşmaya.

Gayet rahat gördüm kendisini. Pek yarıştaymış havası yoktu. Her zaman ki rahatlığı üstündeydi. Ne yaptığını bilen ve ne kadar oy alacağını da bilen bir duruşu vardı. Kısa sürede ciddi işler başardı Güngördü. Üstelik devlet katkısı 80 bin değil 33 bin üzerinden katkı alan bir belediye bütçesine rağmen.

İnsana dokunan projeleri hayata geçirdi. Özellikle eski belediye binasını sosyal yaşam merkezi yaptı. Girne halkı kendini bu merkezde geliştiriyor ve iyileştiriyor. Birçok hizmet veriliyor.

Artık anket yayınlamak yok yasak bildiğiniz gibi. Yasaktan önce yapılan anketlerde açık ara önde yarışı kanacağı ön görülüyordu başkanın. Bu oran seçimin son haftasında daha kesinleşir ve artık değişmez. Güngördü bağımsız aday olmasının yanı sıra UBP-DP-YDP’nin de desteklediği bir aday. İttifakın Girne’de çalışacağını göz önünde bulundurursak Başkanın bu seçimleri açık ara önde tamamlayacağını söyleyebiliriz.

Canlı yayında da ifade ettiğim gibi ceketini assa ve gezmese seçimi yine kazanır.

Projelerini konuştuk uzun uzun anlattı bazılarını paylaşıyorum sizlerle.

Göreve geldikleri zaman binaları 5 katla sınırladıklarını kaydeden Güngördü, “Mahalle aralarını 5 katla sınırladık, bulvarları ise 7 katla sınırladık.” dedi.

Girne-Çatalköy İmar Planı’nı ortaya çıkardıklarını ifade eden Güngördü, bu planı 16 ayda bitirdiklerine değindi. “Biz imar planıyla 20 yıllık geleceğe yatırım yaptık.” diyen Güngördü, Girne’de 5 ile 7 yıl içerisinde nüfusun dengeleneceğini belirtti.

Sokak hayvanlarına karşı duyarlı olduklarının altını çizen Güngördü, hayvan barınağı yaptıklarını, pandemiyle birlikte 500 sokak hayvanını kısırlaştırdıklarını söyledi.

Engelli bireylere de uygun 12 kilometre kaldırım yaptıklarına vurgu yapan Güngördü, her köyün şehir merkezine kaldırımla bağlandığını anlattı.

Zeytinlik köyündeki meydanı düzenlediklerini, Girne Belediye Meclisi’nin yetkisiyle belediyenin bölgeden Türk koçanlı ev satın aldığını ifade eden Güngördü, festivali yaşatmak için Zeytinlik bölgesine yapılan yatırımları anlattı.

Yapılan altyapı çalışmalarıyla ilgili de konuşan Göngördü, bin 220 metre uzunluğunda yağmur suyu kanalı döşediklerini, Karaoğlan bölgesi ve Karakum’da en şiddetli yağmurlarda bile sorun çıkmadığını kaydetti.

Dağdaki göletleri temizlediklerine işaret eden Güngördü, 200’e yakın çöp çıktığını, yağmur sularının şu an artık göletlerde biriktiğini kaydetti.

Kentteki hızlı yapılaşmayla ilgili yeşil alanlar tespit ettiklerini belirten Güngördü, 3 kilometrelik yeşil alanı, 17 kilometreye çıkarttıklarını anlattı.

Güngördü, “Şu anda Girne-Alsancak çevreyolunun 300 metre güneyinde 44 dönümlük yerimiz var... Projeyi başlattık, tanıtımını seçim yasaklarından önce yaptık. 2 adet yürüyüş parkuru, 2 adet tırmanma şeridi, seyir terasları ve doğal yaşam alanları...” 

Yeşil alanın en büyük özelliğinin tamamen doğal olması olduğunun altını çizen Güngördü, özel bir toprak kullanacaklarını belirtti.

Tartışılan Girne trafiğiyle ilgili de ifadeler kullanan Güngördü, Girne merkezden batıya bir çevre yolu olduğunu; ancak doğuda bir çevre yolu olmadığını kaydetti.

1990’lı yıllarda Şehir Planlama Dairesi’nin doğu yönüne bir çevre yolu çizildiğini; ancak hiçbir iktidarın bunu hayata geçirmediğini söyledi.

Doğu bölgesinde 11 okul olduğuna işaret eden Güngördü, her sabah aynı saatlerde doğu bölgesine gidildiğinin altını çizdi. “İnsanlar, bilerek belediyeyi kötülesinler diye bunu gündeme getiriyor.” diyen Güngördü, sorumlunun Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı olduğunu söyledi.

Belediyenin trafik çalışmalarına devam ettiğini, bin yüz metre uzunluğunda, belediyenin öz kaynaklarıyla bir yol yaptığını ifade etti.

Doğu bölgesinde devlete ait yolda çember kurduklarını ve köprüyü genişlettiklerini anlatan Güngördü, trafikte düzenlemeler yaptıklarını; ancak doğu çevre yolunun yapılmasının gerektiğinin altını çizdi.

***

GÜNÜN SÖZÜ

“Birisini unutmak zorundaysanız, bunu sindire sindire yapın. Çünkü aklın zamansız öldürdükleri, yürekte amansız dirilir…”

Paul Auster

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları