Sümer Mitolojisi'nde yaradılış

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Sümer Mitolojisi'nde yaradılış

Sümer'de Tanrılar, özellikle dişi Tanrılar çoğalmaya başlayınca, işlerin çokluğundan, yiyecekleri hazırlamanın zorluğundan yakınırlar ve tanrıların hepsini var eden Deniz Tanrıçası Nammu'ya bir çare bulması için yalvarırlar.

O da Bilgelik Tanrısı'na bilgeliğini ve marifetini göstermesini söyler.

Bilgelik Tanrısı yumuşak bir kilden şekiller yaparr ve Tanrıçaya seslenir: "Ey Annem! Adını vereceğin yaratık oldu, Onun üzerine Tanrıların görüntüsünü koy, Dipsiz suyun çamurunu karıştır, Kol ve bacakları meydana getir, Ey Annem! Yeni doğanın kaderini söyle! İşte o bir insan! "(M.I. Çığ, age: 36).

Bu bilgilerin dayandığı tabletler 1915 yılında Pere Scheil, daha sonra S. N. Kramer tarafından gün yüzüne çıkarıldı.

Hepsi de gerçek alıntıdır. Tevrat ve Kuran'da da insanın çamurdan, ıslak çamurdan, kuru çamurdan yaratıldığına ilişkin en az 6 ayet bulunmaktadır.

Vücudumuzun yapısı(karbon birim) %99 su ve hava karışımıdır.Geriye kalan %1'lik kısımı ise elementler ve bileşiklerdir.%1'lik kısmın büyük bir bölümünü,kömür ve tebeşir oluşturmaktadır.Demir,çinko ,fosfor ve kükürt vardır. Vücudumuzda, ne varsa kil çamurunda mevcuttur.

Yaratılışın ne olduğunu doğru anlayabilmek için, ilk olarak Sümer, daha sonra Babil, daha sonra, Süryani ve İbrani tarihini ve mitolojisini bilmek gerekiyor.

Tarih ve semavi dinlerin inançları M. Ö. 3000 yıllarında Sümer'de başlar. Başlangıçta bir yaratılış olduğuna inanılmıyordu, sadece diğer tüm tanrıları yaratan Deniz Tanrıçası NAMMUN 'nun denetlediği sonsuz bir suyun olduğuna inanılırdı... Su Tanrısı ENKI ve en büyük tanrı NINHURSAG 'ın , onların çocukları olarak da AN ( erkekti ve gök tanrısıydı) ve KI ( dişiydi ve yer tanrısıydı) ya tapılırdı…

Semavi dinlerde, Allah (Tanrı) ile birlikte hiçbir zaman yaratıldığı belirtilmeyen ve hep var olduğu bilinen dört büyük meleğin, Cebrail, Azrail, Şeytan ve Mikail'in (ve diğer) yapısı ile bu tanrılar arasında bir benzerlik var mı diye sorsak?

AN ile KI 'nin birleşmesinden yine büyük bir tanrı olan hava tanrısı ENLIL doğdu.

Kutsal kitaplarda (Tevrat, Kuran ve İncil'de) yerleri göklerden ayırdık sözcüğü, ENLIL 'in gökleri yerden ayırma efsanesine hiç mi benzemiyor? Yine kitabelerden anlaşıldığı üzere,ENLIL , asasını kime verirse, bir çeşit peygamber ya da tanrı rütbesini ona verirdi. MUSA 'nın asa taşımasının kökeni de bu geleneğe dayanmış olabilir mi?

ENLIL 'in en önemli iki tanrıdan biri olan NINHURSAG 'ın kızına bir kayıkta tecavüz etmesi ile iki adı olan ( NANNA ve SIN ) Ay Tanrısı doğdu. Bu adların ( NANNA ve SIN ) Süryanilerin esas dili olan Aremiceye hangi adlar ile geçtiği bilinir? Habil ve Kabil olarak.

Güneş tanrısı UTU ve Venüs tanrıçası INANNA ise Ay Tanrısının çocuklarıdır.

ENLIL bu kusurundan dolayı yer altında " Hades " denen yere sürülmüştür.

Bu " Hades " Tevrat'ta Sheol , Incil'e ve Kuran'a Cehennem olarak geçmesin sakın.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.