Aşının içinde ne varmış!

Yayın Tarihi: 06/12/20 08:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

İnsanoğlu / kızı çok garip doğrusu.

Sekiz aydan beri dünya çapında yüz binlerce insanı öldüren, belki de milyonlarca insanın sağlığını kalıcı olarak etkileyecek Koronavirüs illetine karşı bulunan bir aşı onaylandı. 

Pfizer / BioNTech aşısı önümüzdeki Salı gününden itibaren Birleşik Krallık’ta öncelikli gruplara salınacak.

Müthiş bir gelişme. Ancak sosyal medyada sıklıkla rastlanan soru, “aşının içinde ne var” sorusu.

Özellikle sosyal medyada (başka nerede olacak?) komplo teorilerine bolca rastlanmakta.

Küçük bir uçakta seyahat ettiğinizi düşünün. Uçak ansızın arızalanır. Ha düştü, ha düşecek. 

Pilot sizi paraşüt ile atlamanız için hazırlarken siz “ya paraşüt açılmazsa ve yere çakılarak ölürsem” diye düşünürsünüz.

Bu soruyu soranlar belki de virüsden kişisel olarak etkilenmeyen, asemptomatik grupdan. 

Biliyorum ki bazıları Covid-19'un gerçek olduğuna bile inanmıyorlar.

Bir tarafta JVT, diğer tarafta Bo-Jo. 

JVT, Profesör Jonathan Stafford Nguyen Van-Tam. İngiltere’nin Yardımcı Tıp Danışmanı (Deputy Chief Medical Officer). 

Bo-Jo’nun kim olduğu malum. Birleşik Krallık Başbakanı, Boris Johnson. 

Bunlardan hangisine güvenirsiniz? Bilim insanı JVT’ye mi, yoksa Bo-Jo’ya mı?

Bu arada Bo-Jo’nun aşıya karşı olduğunu ima ettiğim anlaşılmasın. Profesörü onunla karşılaştırarak ona (profesöre) ve genelde bilim insanlarına güvenimi anlatmaya çalışıyorum.

Profesör Van-Tam zaman zaman Boris’in kendisini sınırlama çabasına başkaldıran, bu yüzden uzunca süre haftalık brifinge katılması önlenen onurlu bir bilim adamı.

Ötekini anlatmaya gerek yok. Başbakan olalı ülkeyi getirdiği duruma göz atmak yeter. 

JVT aşının onaylanma sürecinde denetleme kurulunun aşıyı incelerken sağlık, güvenirlilik ve etki alanlarında herhangi bir ödün vermediğini söylüyorsa, bu bana yeter. 

Aşının öncelikli grup sıralamasında 5. sırada olanlar arasındayım. Sıra bu gruba geldiğinde en önde olanlar arasında olacağımdan emin olabilirsiniz.

Aşının içinde ne olduğunu soranlara ben de şunu sormak isterim:

Siz hiç sağlık sorunlarınız olduğunda ilaç kullanmadınız mı? Kullandığınız ilaçların içinde ne olduğunu merak ettiniz mi?

Siz yediğiniz yiyeceklerin içinde ne olduğunu sordunuz mu? 

Siz bir restoranta gittiğinizde şefin yediğiniz yemeği nasıl hazırladığını, hijyen kurallarına uyup uymadığını gidip izlediniz mi? 

Siz kalabalık bir caddede yürümediniz mi? Teneffüs ettiğiniz havanın içinde olan maddelerin analizini yaptınız mı?

Siz Kıbrıs’ta öğrencilik yapmışsanız bacağınıza Tüberküloz aşısı salınması için sınıf sınıf kliniğe götürüldüğünüzü hatırlamıyor musunuz? O zaman da aşının içinde ne var diye sormak aklınıza geldi mi?

Sorulacak daha çok soru var.

Covid-19 aşısının içinde ne olduğunu soran ve insanların kafasını karıştıranlara tarih boyunca, özellikle gelişmeleri önlenmiş ülkelerde geliştirdikleri aşılarla milyonlarca insanın hayatını kurtaran birkaç kahramanı hatırlatmak isterim:

Edward Jenner, Maurice Ralph Hilleman, Louis Pasteur, Waldemar Haffkine, ve Baruch Blumberg.

Jenner çiçek hastalığı aşısını, Hilleman kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısını geliştiren ve 40'a yakın aşının bulunmasına öncülük eden, Pasteur kuduz aşısını, Haffkine kolera ve veba aşısını, Blumberg ise Hepatit B aşısını geliştireren değerli bilim insanları. 

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/hayat-kurtaran-asilarin-ardindaki-kahramanlar/1818098

Bu kişiler de aşıları geliştirirken insanların çeşitli şüpheleri, alaycı, küçümseyici tutumları ile karşılaşmışlardı.

Ama yılmadılar ve geliştirdikleri aşılarla milyonlarca insanın hayatını kurtardılar. 

Henüz erken, ama belki de Covid aşısını geliştiren bilim insanları da ileride yukarıda bahsettiğim değerli kişiler gibi minnetle anılacaklardır.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mohammed mehmet 08/12/20 02:27
Well done Ertanch. The vaccine provides the only way out of the dark days of the virus, especially for the elderly and vulnerable in our communities. The World Health Organisation, national and international regulators and governments of the most developed countries in the world have given their backing to the vaccine yet there are people, usually with no scientific knowledge or credibility, are peddling superstition and fear about a vaccine that is perfectly safe. Like Ayshe I have also seen stuff from the so called ‘Prolife’ campaigners. Interestingly, most of them are not arguing that the vaccine is ineffective. It’s ironic that their stance amounts to the opposite of ‘Prolife’. Those they persuade who are also at risk of the virus are likely to die from it. Unfortunately, polls seem to suggest that a large number of people are planning to refuse the vaccine. It is right that people should not be to take the vaccine against their will, but we must do all we can to ensure people make decisions informed by science not hearsay and superstition. Your article helps. Power to your pen.

Diğer Ertanç HİDAYETTİN yazıları