HP’de yeni dönem operasyonu

Yayın Tarihi: 19/08/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Halkın Partisi’nde son yaşananlara bakarsak yeni temiz bir sayfa açılıyor. HP Parti Meclisi, Parti MYK’sının hepsini görevden aldı ve anlaşılan yeni atamalar olacak. Bir süre önce Parti Disiplin Kurulu da değiştirilmişti. HP’de yeni bir dönem var anlayacağınız. Özellikle HP Genel Başkanı Kudret Özersay sine-i millete sloganının ardından partide yeniden bir düzenlemeye gidiyor. Kudret hocanın yeni sloganıyla Halkın Partisi'de yeni bir evreye girmiş oldu. Olası bir seçime daha çok var ve bu yapılan değişikliklerin sonucu elbette ki bir seçimde karşılık görecek. Özersay ile yaptığımız son programda oldukça heyecanlı ve istikrarlıydı. Ne yaptığından emin bir genel başkan havasını karşısındakine veriyordu. En başından söyledim yazdım yine söylemekte çekinmiyorum; şahsen ben Kudret hocayı mecliste mücadelesini verirken görmeyi tercih ederdim. Sine-i millet pek ala meclis çatısı altında da sürdürülebilirdi. Tabii kendi kararları saygı duymak lazım. Sonuçlarını hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Yeni Halkın Partisi’nde Ayşegül Baybars ile Jale Refik Rogers’ın yerleri yok. Zaten parti disiplinine verildiler ama partiden atılmaları mahkeme kararıyla durdurulmuş durumda. Mahkeme ne karar üretecek bekleyip göreceğiz. Öyle anlıyorum ki partiden atılmaları öyle pek kolay olmayacak. En nihayetinde mahkemede olan bir mesele.

HP Milletvekili Ayşegül Baybars’ı konuk aldım. Yaşanan durumlardan dolayı hem üzgün hem hala şaşkın. Kolay kolay HP’yi bırakmayacaklarını söylediklerinden anlıyorsunuz. Bir hukuk mücadelesi başlattılar. MYK görevinden alınmalarına “bize söyleselerdi istifa ederdik MYK üyeliğinden” diye yanıtladı.

“HP’nin kurucularıyız ve bu partiye altı yılımızı verdik. Bu nedenle partimizi bırakıp bir yere gitmeyeceğiz” dedi. Başka partilerle özellikle UBP ile dirsek temaslarının olup olmadığını sordum. Güldü “bu dedikoduları bende duyuyorum ama kesinlikle yok. Ne biriyle görüşmüşlüğümüz var ne de temasımız. HP’den istifa etmedik, kurucularıyız bu nedenle mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Hükümette bir YDP sorunu olduğunu zaman zaman bende duyuyorum. Bu nedenle UBP’nin YDP’yi hükümetten atıp iki vekilin desteğini alarak yola devam edeceğini zaman zaman bende duyuyorum. Dahası DP’nin Eylül’de bir kurultayı var. Olur da Fikri Ataoğlu seçimi kaybederse üçlü koalisyon DP üzerinden de bir sıkıntı yaşayabilir. Malum olası bir başkan değişikliğinde kabine değişimi de gündeme gelecektir ve nisap sorunu yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Bundan yola çıkarak Ayşegül hanıma bunu sordum ama kendilerinin UBP ile hiçbir temaslarının olmadığını buna da sıcak bakmadıklarını anlattı. UBP’yi açıkça sordum “böyle şeyler toplum tarafından kabul görmüyor” dedi yüzünü ekşiterek ve ekledi “bir partiyi bırakıp başka bir partiye gitmek başarı getirmiyor. Bunun örnekleri var. Biz HP’deki mücadelemize devam edeceğiz ve gittiği yere kadar gidecek. Bize karşı disiplin soruşturması başlatıldı ama bunun hukuka aykırı bir ihraç meselesi olduğu ve disiplin kurulunun oluşumunun da yanlış olduğu iddiasıyla bir dava açtık. Bu davanın sonucu önemli. Devam eden bir dava süreci olduğu için bunun üzerine çok konuşmak istemiyorum” yanıtını verdi.

Evet Halkın Partisi’nde MYK üyelerinin hepsi görevden alındı. Belli ki HP’de yeni bir dönem yeni bir sayfa açıldı açılacak ve bu yeni sayfada diğer iki vekilin yeri yok. Onlar meseleyi yargıya taşıdılar. Yargı nasıl bir karar verecek göreceğiz.

Hükümet her ne kadar gayri meşrudur dense de uzunca bir süre sahnedeki yerini koruyacak. Ta ki bir erken seçim olsun HP Genel Başkanı Özersay’ın siyasetteki dominant etkisini taze tutması gerekiyor…

***************

Günün Sözü

"Özlemek, ölmekten sadece iki harf fazla be çocuk."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları