Elektrik pahalı ama yok…

Yayın Tarihi: 10/06/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Yaklaşık bir haftadır ciddi sıcaklarla kavruluyoruz. Bir hava dalgası olduğu ve bu bir kaç gün içinde dört derece bir düşüş yaşanacağı yazılıp çiziliyor. Havalar sıcak olunca özellikle hem hasta hem de yaşlı insanlar bu sıcaklarla mücadele etmekte zorlanıyorlar. Sıcaklar yetmezmiş gibi her gün ama her gün elektrikler kesiliyor.

El-Sen elektrik kesintilerinin süreceğini ve bunun temel nedeninin yetersiz kapasite olduğunu açıkladılar.

Ne Aksa’dan alınan elektrik ne de Rum tarafından alınan elektrik kapasite aşımını karşılamıyor.

Ne kadar acıdır ki bu kadar yıldır Kıb-Tek’e yapılması gereken yatırımlar yapılmadı, bu da yetmezmiş gibi çalışmayan jeneratörler tamir edilmedi.

Sıcaklar basınca herkes klimalara yüklendi ve kapasite aşımına uğrandı. Hal böyle olunca da elektrikler kesilmeye başlandı. Bakalım bu iş nerede bitecek. Daha haziran ayının başındayız ve daha yazın girişindeyiz.

Temmuz ağustos daha kötü geçecek, buna mutlaka Kıb-Tek yönetiminin çare bulması gerekiyor.

Evet elektrik de % 13 zamlandı. İster istemez şunu söylüyorsunuz elektrik pahalı ama yok. Hem pahalı bir elektrik kullanıyoruz hem de yokluğunu yaşıyoruz.

Pahalı bir restoranda pahalı bir menü söylüyorsunuz ama önünüze sadece bir tavul budu getiriyorlar. Yani ödediğiniz paranın karşılığını alamıyorsunuz.

Olay ve örnek bu kadar basittir. Kaçıncı elektrik zammıdır hatırlayamıyorum, toplamda yüzde kaçlık bir elektrik zammı olduğunu da hatırlamıyorum artık. Durum araştırıp bulmaktan da kaçınıyorum artık. Eğer elektriği pahalıya kullanıyorsak en azından bu elektriğin kesintisiz olarak verilmesi gerekiyor.

Kullandığınız elektrik ve ödediğiniz fatura eğer yüksekse bunun bir karşılığı olması gerekiyor. Gelin görün ki biz bu karşılığı alamıyoruz. Meselenin açıklaması aslında bu kadar basittir.

Hükümetin Kıb-Tek jeneratörlerine yatırım yapması gerekiyor. Yeni jeneratörlerin alınması ve bozukların da tamir edilmesi gerekiyor ki yaz aylarında yaşanan limit aşımları göğüslenebilsin.

Tabii paranız olsa da hemen alamıyorsunuz bu jeneratörleri ancak bir yerden başlanması gerekiyor. Bir yerden siparişlerin verilmesi ve bozuk olan jeneratörlerin de hızla tamirinin yapılması gerekiyor.

Kıb-Tek çok ciddi borçlandırıldı ve bu borçların ödenebilmesi için elektrik fiyatları zamlanmak zorunda. Bu tam anlamıyla bir kangrene dönüştü. Böyle giderse Kıb-Tek çok yakında batma noktasına gelecektir. Hükümetin bu işin üstüne ciddiyetle eğilmesi gerekiyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu zam yapmamak için direniyoruz dedi ve ardından %13’lük elektrik zammı yapıldı.

Hep böyle oluyor bakan ne zaman zam yapmama noktasında direniyoruz dese ardından hemen bir zam peyda olur. Hadi zammı anladık; kaçınılmaz ve yapılması lazım.

Bu insanlar topluma gıcıklık olsun diye bu zamları yapmıyorlar. Pahalıya bir elektrik satıyorsunuz bari kesilmese. Hem elektriği pahalıya alacaksınız hem de kullanamayacaksınız neye yarar. Bizim ülke olarak geldiğimiz nokta budur.

İşte bu nedenle yazının başlığını elektrik pahalı ama yok diye attım. Gerçek bu. Evet elektrik pahalı ama yok. Ne yazık ki geldiğimiz nokta bu. Gerçek bu.

Türkiye’den elektrik falan da gelmeyecek; bakın bunu da konuşalım. Türkiye’den kablo ile elektrik gerçekten gelecek olsa bununla ilgili adımlar atılırdı.

Hani atılan bir adım görebiliyor musunuz siz? Ortada atılan bir adım yok, kablo ile elektrik meselesi her konu açıldığında zikrediliyor ama böyle bir gelişme yok, bunun olması için herhangi bir hazırlık da yok.

Daha da ilginci zaman zaman Türkiye’den bazı yetkililer de kablo ile elektrik geleceğinden bahsederler ama o kadar. Şahsen ben inanmıyorum Türkiye’den kablo ile elektrik gelmeyecek.

Eğer gelecekse birileri bununla ilgili bir kanıt göstersin bir şeyler yapsın.

Sonuç olarak yaz sıcaklarının altında karanlıkta yaşamaya çalışıyoruz. Yıl olmuş 2024 biz hala ne ile uğraşıyoruz neler yazıp çiziyoruz.

Yazık…

************************

Günün Sözü

Her insanın hayatı aynı şekilde sona erer. Bir insanı diğerinden ayırt eden, nasıl yaşadığı ve nasıl öldüğünün ayrıntılarıdır.

Ernest Hemingway

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları