BİRAZ AYDINLIK

Mert MAPOLAR, C.Ht.
mertmapolar@gmail.com
Mert MAPOLAR, C.Ht.

"Hipnoterapi" destekli özel ilgi turizmi modeli KKTC'de!

Yayın Tarihi: 07/08/20 07:00
okuma süresi: 12 dak.

Dünyada yaşanan gelişmelerin, turizm sektöründe yeni strateji ve vizyonların hayata geçirilmesini zorunlu kıldığından, ülkeler, turizmin 2020-2030 on yıllık yeni stratejik planı ve vizyonu çerçevesinde, sektör paydaşlarının ürettiği ve üreteceği yaratıcı fikirler - turizmin çeşitlendirilmesi - özel ilgi turizmi geliştirme projeleri kapsamında devlet politikası ile desteklenen, özel ilgi turizmi kapsamında çalışmaları artırarak geliştirmektedir. Yani anlayacağınız yeni dünya düzenine göre sistem oluşturmaya çalışan ülkeler, genel ilgi turizmi anlayışına sahip "kitle turizmi" yerine, sürdürülebilir turizm kapsamında "özel ilgi turizmi"ne yönelmiş durumdadır. Bunlar için çok kapsamlı uluslararası tanıtma ve pazarlama çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir. Yaratıcı fikirler - turizmin çeşitlendirilmesi - özel ilgi turizmi geliştirme projeleri kapsamında yeni dünya düzeninde, farklı ürünlere sahip ülkeler, bu yarışı kazanacak ülkeler listesinde olacaktır!..

Ülkemizde de bu konuda, sektörler arası işbirliğine, çok büyük görevler düşmektedir. Bu bilinçle ve farkındalıkla, ülkemizde bu konuda uluslararası çalışmalarını sürdüren ve 2000 yılında Girne'de faaliyetlerine başlayan, sahibi olduğum, "Sunisland Turizm" uluslararası tur operatörü olarak çalışmalar, bu boyutta sürdürülmektedir. Alanında en iyi özel ilgi turizmi modeli olarak dünya çapında takdir kazanmış bir kuruluş olarak, "Hipnoterapi" destekli özel ilgi turizmi modelinin KKTC'deki yaratıcısı olarak bilinen "Bilinçaltı Davranış Bilimci - Hipnoterapist Danışman Mert Mapolar, C.Ht." olarak yabancı kaynaklarda, ülkemiz gururla temsil edilmektedir. Ada ülkelerinde özellikle, özel ilgi turizminin çeşitlendirilmesi, bu aşamadan sonra çok daha fazla önem ve dikkat çekmekte olduğu, yapılan bilimsel çalışmalar ile elde edilen önemli bir göstergedir.

Peki, "Kıbrıs Postası" gazetesinde, toplumumuzun her kesiminden çok fazla beğeneni, takdir ve okuyucusuna sahip olan, toplumsal farkındalık için kendi köşesi olan "Biraz Aydınlık"da yazılar yazan, "Bilinçaltı Davranış Bilimci - Hipnoterapist Danışman" Mert Mapolar, C.Ht. Kimdir? Bilinçaltı Davranış Bilimleri - Hipnoterapi eğitiminin resmi diplomasını, dünyaca saygın ve tanınan 1968’de kurulan, 50 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın ve Amerika’nın ilk, The U.S. Department of Education, in Washington, D.C. akreditasyonuna sahip hipnoterapi akademisi olan Los Angeles, California’daki, HMI Nationally Accredited College of Hypnotherapy’den üstün başarı derecesiyle ve sınıf birinciliğiyle mezun olarak aldı. Hipnoterapi mesleki eğitimini belirten diploması yanı sıra, hipnoterapist ünvanını gösteren uluslararası sertifikaya da sahiptir. Uluslararası meslek odası ile dünya profesyonel uluslararası hipnoterapistler birliğine kayıtlı, tüm dünyada geçerliliği olan, “Sertifikalı Profesyonel Danışmanlık (C.LAC.)”, “Sertifikalı Hipnoterapistlik (C.Ht)” yetkinlik ve unvan belgeleri ile, uluslararası resmî hipnoterapi diplomalı, lisanslı ilk ve tek Kıbrıslı Türk'dür. (Kaynak: ABD Üniversite Kayıtları)

Tüm bu uluslararası eğitimler ve bağlantılar ile "Hipnoterapi" destekli özel ilgi turizmi modeli oluşturuldu ve özel ilgi turizmi kapsamında paket tur programları içerisinde ülkemize gelen turistlere ve benzeri özel ilgi gruplarına hipnoterapi eğitim danışmanlık çalışmaları, tatilleri sırasında organize edilmeye başlanmıştır. Bu özel ilgi tur paketlerinin, ülkemize turist çekmek için şu anda dünyanın her yerinde, pazarlanmasına devam ediliyor.

Peki, "Hipnoterapi nedir? Hipnoterapist nedir?" Bilinçaltındaki olumsuz alışkanlık, davranış ve düşünceleri değiştirmeye yarayan ve bunun için bilinçaltını tekrardan eğitilmesi için özel metotlar kullanan, tamamen bağımsız olan, ayrı bir bilim dalıdır. Bilinçaltı davranış bilimidir. Kısaca, bilinçaltının tekrardan eğitilmesi bilimidir. Hipnoterapi - Bilinçaltı Davranış Bilimleri / (Hypnotherapy - Subconscious Behavioral Science), bu dalda, mesleki diploma eğitimini bitirenlere ve yapılacak sınavlarda başarılı olanlara “Hipnoterapi diploması” (Diploma in Hypnotherapy) almaya hak kazanıyor. Türkiye’de ve KKTC’de henüz Hipnoterapi üzerine diploma eğitimi veren bir üniversite yok. Amerika Birleşik Devletleri’nde “diploma” veren bir bilim dalıdır. Fakültesi vardır ve eğitim sonrası diploma almaya hak kazananlara, ilave denetimli pratik deneyim saatlerini ve stajını tamamladıktan sonra, başarılı olanlara verilen uluslararası unvan, “Hipnoterapist”(C.Ht.), olarak dünya literatürüne geçmiştir. Tek başına müstakil bir meslektir. ABD’de “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri tanımlıdır. Hipnoterapiyi kullanmaya, “Hipnoterapi Diplomasına” sahip “Hipnoterapistler” yetkilidir. (Kaynak: ABD Üniversite Kayıtları)

Tam donanımlı uluslararası ünvana sahip bir kişi olarak ben de, turizmde çeşitlilik yaratmanın, turizmde rekabet edebilirliğin de en önemli unsurlarından biri haline geldiği ve çağımızda daha fazla bireysel deneyim yaşamayı talep eden, kendini her yönden geliştirme arzusunda olan yeni turist profilinin isteklerini de dikkate alarak, özel ilgi turizminin çeşitlendirilmesine devlet politikası olarak ülkemizde de tam destek kararı alınmasından sonra, bu yöndeki global iş birliği çalışmalarını artırmış durumdayız. Özellikle, yoga ve benzeri amaçlı özel ilgi turizmi kapsamında gelen turistler için, hipnoterapi bilinçaltı eğitim danışmanlık worksop-seminer-konferanslar ve kamplar organize edilmektedir. Turistler randevu alıyorlar ve onları otellerinde, yerlerinde ziyaret edip, hipnoterapi danışmanlık hizmeti çalışmaları organize ediliyor. Özel ilgi turizmi kapsamında bunlar için de uluslararası Tedx konferanslarının KKTC'de yapılması için ilk kez Kıbrıslı bir Türk Hipnoterapist Mert Mapolar, C.Ht. olarak uluslararası TED Konferansları "TEDxKyrenia" lisansı alınarak bu doğrultuda da çalışmalar çok boyutlu sürdürülmektedir.

"Önce Zihninizi Tatile Çıkarın!" sloganı ile oluşturulan uluslararası tanıtımlarda, düşünce temizliği için hipnoterapi çalışmaları, ülkemizde otellerde kalan turistlere randevu almaları ile birlikte uygulanabilmektedir. Farklı hipnoterapi destek konuları da turistler tarafından seçilebilmektedir. Bir kişi tatile çıksa bile, gideceği yere kendine ait olan düşünceleri ile gidiyor. Tatilden döndükten sonra yine aynı düşünceler ile dönüyor. İnsanlar kendi bilinçaltlarında özel çalışmalar ve düzenlemeler yapmadıkça, sürekli olarak yine aynı olumsuz ve istemediği düşünceleri yaşayıp duruyor... Tatil insanları fiziksel olarak dinlendirebilir ama, bilimsel olarak tespit edilmiştir ki düşünceleri rahatlatma etkisi en fazla sadece %12’dir. O nedenle hipnoterapi ile %88 etkili olan bilinçaltının tekrardan eğitilmesi sayesinde, istenilen sonuca ulaşılacağını araştırıp öğrenen turistler, bu nedenle önceden gidecekleri ülkelerdeki uluslararası diplomalı hipnoterapistleri "Uluslararası Meslek Odası" ile"Dünya Profesyonel Hipnoterapistler Birliği" rehberinden bulup, önceden randevu alarak, tur paketlerini ona göre hazırlıyorlar. Beni de sürekli buradan bulan turistler ve gruplar, KKTC'ye gelmeden önce talep yazısı gönderiyorlar ve tatillerini ona göre organize ediyorlar... Bunun yanında, özel ilgi turizmi kapsamında, "Spor" Performansını artırmaya yönelik hipnoterapi destekli özel çalışmalar da yapılabiliyor. Yurt dışındaki tüm spor dallarına yönelik spor kulüpleri ülkemizde hem kamp yapıyor hem de hipnoterapi çalışmaları talep ediyorlar. "Algı Yönetimi" konularında da hipnotik iletişim ve siyasal danışmanlık konularında hipnoterapiden destek alan çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluş vardır, bunlar için de ülkemizde çeşitli kamplar düzenlenmektedir...

Dünyada, yaratıcılığın ve çeşitliliğin en fazla ihtiyaç duyulan bir dönemindeyiz. Bugün size "Hipnoterapi" destekli özel ilgi turizmi modeli örneğini, ana hatlarıyla özet olarak kendimden örnekler vererek anlatmaya çalıştım. Asla istemediğim şey, kendimden çok fazla bahsetmektir...

Amacım, bilinen örnekler üzerinden giderek, elimizdeki kaynakları en iyi şekilde, en etkili şekilde ve en farklı şekilde kullanma becerimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda kafa yormaktır. Dünya artık her sektörde, her alanda yeni oluşumlara gidiyor. Yeni oluşumlarda kendimize bireysel ve/veya toplumsal bir yer kazanmak, ülkemizin adını dünyaya daha etkili duyurmak istiyorsak, özellikle turizmde, Yaratıcı fikirlere - turizmin çeşitlendirilmesine ve özel ilgi turizminin geliştirilmesine yönelik dünya standartlarında bireysel ve/veya toplumsal çalışmalar yapmalıyız. Teknolojinin gücünden yararlanarak, ülkemize gelecek turistin dikkatini çekebilir olmalıyız. "Deniz, kum, güneş..." turizm çeşidi olarak bitmiştir! Bunun farkında olmalı, geleceğin dünyasına bu doğrultuda adımlar atarak yaratıcılığımızı ön plana çıkarmak zorundayız. Ülkemizin tüm birimleri ile birbirimize destek vererek, alışkanlık haline getirilmiş hantal yapıdan kurtularak, kalıplaşmış düşünceleri ve uygulamaları bir kenara koyarak, ilerlemeyi seçmeliyiz!

Ülkeleri takip eden değil, her yönden yaptığı ve yarattığı güzel şeyler ile takip edilen örnek bir ülke olmalıyız! Toplumsal hedefimiz ve amacımız bu olmalıdır!

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.