Turgay Deniz; "Bu faizlerle kaç tane iş yeri ayakta kalacak?"

Yayın Tarihi: 12/11/18 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+
Kıbrıs Türk Ticaret Odası 60. Yılını kutluyor.

Oda Başkanı Turgay Deniz ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ile bir araya geldi.

Yaptıkları çalışmaları ve ülke ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerini paylaştılar.

KTTO Başkanı Turgay Deniz, şu noktalara dikkat çekti;

"Kıbrıs Türk Ticaret Odası, tam 60 yıl önce kuruldu. O yıllar Kıbrıs'ta bir varoluş mücadelesi veriliyordu. Bu gün de ekonomik varoluş mücadelesi veriliyor.

Ticaret Odası, halk nezdinde "Patronlar kulübü veya zenginler odası" olarak tanımlanmaktadır. Fakat gerçekte bizler, KKTC'de ekonomik kalkınmayı nasıl gerçekleştiririz, piyasayı nasıl ucuzlatırız, bunların derdindeyiz. Ve bu yakıştırmaları çok da kabul etmiyoruz. Herkes işletmemi nasıl sürdürürüm derdinde. Dövizin yükselişinde kar elde eden sadece kamu maliyesidir.

Ekonomik olarak nasıl kalkınabiliriz, bunun en önemli tarafı ana vatanda yaptığımız çalışmalardır. Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile mutabakat imzaladık. Ortak bir oda kuracağız. Amaç, Türkiye ile KKTC arasında ticari engellerin tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Bunun meyvelerini çok yakın bir zamanda alacağız. Biz bu ülkenin bayrak taşıyıcısıyız.

Bu çalışmalar yapılırken, AB ile ortak çalışmalarımızda devam ediyor. Bu konuda irade ortaya koyuyoruz. Bürüksel de kendi imkânlarımızla faaliyete geçirdiğimiz bir ofisimiz var. AB yetkililerine Kıbrıslı Türklere için yapması gerekenleri her daim anlatıyoruz. Yıllardır, Avrupa Ticaret Odaları Birliğine üye olmaya çalışıyoruz. Çok ciddi çalışmalar yaptık ve çok yakın bir zamanda odamız bu birliğe üye olacaktır.

Avrupa Ticaret Odaları Birliği, sadece güneydeki Rum Ticaret ve Sanayi Odasını üye olarak kabul ediyor. Bizi de onların altında bir örgüt olarak görmek istiyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz, 1958 yılında kurulan, Kıbrıs adasında eşit statüde olan iki kurumdan biriyiz.

Bunu değiştirecek adımları attık ve atmaya devam edeceğiz. TOBB de bizim üye olmamız için çaba gösteriyor. Destek veriyor. Her ülkeden bir üye olabilir diye bir yasaları var. Fakat Kıbrıs öyle değil, burasının özel bir durumu var. Bunun anlatmaya çalışıyoruz. Biz istiyoruz, çalışıyoruz, çalışacağız, varsın onlar kabul etmesin.

Son zamanlarda bir ucuzluk kampanyası başlattık. Amacımız vatandaş için piyasayı ucuzlatmak. Bu bir ilk, ilk olduğu için bir ay olarak sınırladık. Sebebi ise aksilikleri ve vatandaşın beklentilerini görebilmek ve bu yönde iyileştirmeler yapabilmektir.

Döviz yükseldi ve fiyatlar arttı. Döviz düşüşte, ancak fiyatlara çok yansımadı. Bunun en önemli sebebi faizdir. Bu ülkede bir de faiz faktörü var. Kredi faizleri % 15 civarından, %40 çıktı. Bu da bir maliyettir. Bu faizi ödeyebilmek için kazanmak gerek. Döviz düşüyor, faiz artıyor. Bu durumda çok daha ciddi bir tehlike var. Yılbaşından sonra bu faizlerle kaç tane iş yeri ayakta kalacak? Daha ciddi bir kriz yaşanacak.

Ekonomik olarak güçlü olmamız gerek. Çünkü ekonomi, ticaret dünyanın dilidir."

KTTO Başkanı Turgay Deniz, özetle bunları söyledi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıslı Türklerin, 1960 öncesinde kurulmuş, 60 yıllık, temel kurumlarından biri.

Hem ülke içi, hem de yurt dışı çalışmaların sürmesi dileğiyle, nice 60 yıllara.
#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.