Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 25 Temmuz 2019, Perşembe

Femme fatale

Paylaş  
19
20
19

Fransızcadan gelen sözcükler, ilişkiye girdiği erkeklere sonunda büyük sıkıntılar yaşatan çekici ve baştan çıkarıcı kadın anlamında kullanılmaktadır. Fransızcadaki anlamı ise “felakete neden olan kadın”dır. Elbette bir m it olarak karşımıza çıkar.

Örneğin dünyada bu başlık altına alınan isimler bize ılık tutacaktır. I. Dünya Savaşı yıllarında, dansçı kimliği altında Almanya hesabına çalışan casus Mata Hari, Fransız besteci Georges Bizet'nin 4 perdelik muhteşem opera eserinde anlatılan ve 1830 civarlarında İspanyanın Sevil şehrinde geçen hikayede,  baş kadın oyuncu olan çok güzel ve ateşli bir tabiatasahip, tütün fabrikasında işçi olarak çalışan, çingene kız Carmen’dir önemli iki örnektirler.

Her ikisi de ne yazık ki öldürülür.

Diğer yandan, Kırgızlar ve Kazaklardan Gagavuzlara pek çok Türk milletinin ve Anadolu Türklerinin folklorunda yer etmiş Albıs da bir çeşit femme fatale olarak değerlendirilebilir. Türkiye'de özellikle Elâzığ, Kahramanmaraş, Çukurova, Manisa ve Muğla'da canlı kalmış Albıs inancı içinde, öncelikle lohusa dönemi yaşayan kadınlara ve bebeklerine musallat olmakla birlikte, genç kızlara, atlara ve nihayet erkeklere geleni de vardır. Sarışın ve güzel bir genç kadın görünümünde gelen Sarı Albıs; şehvetli, çekici bir kadındır ve Sarı Hummaya neden olur.

Yine Anadolu’da eski zamanlara bakarsak karşımıza femme fatale olarak çıkacak bir isim daha mevcuttur. O da Osmanlının sonunu başlatan Hürrem Sultan’dır.

Hürrem Sultan Avrupa'da bilinen adıyla La Rossa veya Roxelana; Osmanlı İmparatorluğu'nun onuncu padişahı ve 89. İslam Halifesi I. Süleyman'ın nikahlı eşi, sonraki padişah II. Selim ile Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, Şehzade Abdullah, Şehzade Bayezid ve Şehzade Cihangir'in annesidir. Osmanlı sarayında yaptıkları ile Osmanlı’nın emme fatale’si olmayı hak eder.

Bu konuyu her ne kadar sözcük kökeni akını ifade etse de, sadece kadınlarla sınırlı tutmak istemedim.

Erkeğin femme fatale tiplemesine dönük yaklaşımında çeşitli farklar bulunmakta. Bir anlamda, femme fatale'nin zıt kutbunda, hayatını kadınları sıfırlamaya adamış erkek tipi olarak anlatabiliriz. İyi bir örneği Uğultulu Tepeler’deki Heathcliff karakteridir. Ya da mesela Amerikalı yazar J. D. Salinger'in tek bir iyi roman ve birkaç iyi hikaye çıkarabilmek için, birçok kadının kişiliğini ve varlığını bilinçli ve sistemli olarak sömürdüğü iddia edilir.

Femme fatale kadın ya da erkek olsun, biliyoruz ki tarihte kalmış br kavram değil. Günümüze adar gelmiş bir kavramdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
26 Temmuz 2019, Cuma    Holokost'tan sonra
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...