Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 26 Temmuz 2019, Cuma

Holokost'tan sonra

Paylaş  
21
15
20

Holokost’un bitiş tarihi, savaşın bitirilmesi ile Nazilerin insan öldürmelerinin sona ermesinin tarihi değildir. 2. Dünya Savaşı’nın bitmesine ardından denazifikasyon süreci başlar ve yıllarca sürer.

1945'te savaşı bitirmek üzere ölüm kamplarına gelen müttefik kuvvetlerinin askerleri ve komutanları, Holokost’un korkunç manzarasıyla karşılaşırlar.Yığınlarla ceset, tabiri yerinde ise insan artıkları ve külleri.

Aynı günlerde ölüm kamplarında az sayıda sağ kalanlar zar zor hayattaydılar. Tutuklular açlık ve hastalıktan ölmek üzere, nitekim binlercesi hemen kurtuluştan sonraki aylarda öldüler.Hayatta kalan Yahudilerin çoğu evlerine dönmeyi reddettiler veya evleri artık yok olmuştu. Çoğu zaman yerel halk geri dönmeye kalkışan Yahudilere zulmetti. Örneğin Polonya'da, 1946'da Kielce’ye dönen Yahudiler Polonyalıların pogromlarına kurban düştüler. 2. Dünya Savaşı ve Holokost’un bittiğini düşündüğümüz bir tarih olan 1946’da Kielce Pogromu’nda 42 Yahudi öldürüldü.

Sonuç olarak yüz binlerce Yahudi, savaştan mahvolmuş ve fakirleşmiş bir Avrupa'da evsiz, işsiz, hasta durumdaydılar.

Yahudiler ikinci kez tekrar kamplara yerleştirildiler. Çoğu zaman kendilerini, savaş sırasında tutuldukları kamplarda buldular. Yahudiler “yerlerinden atılmış insanlar” olmuşlardı ve birçok hükümetin ve milletin gözünde Yahudi artık “istenmeyen kişi” idi.

*

Denazifikasyon yani Nazilerden arındırma, II. Dünya Savaşı’nın ardından Müttefik Devletler tarafından Alman ve Avusturya toplumlarında uygulanan ve nasyonal sosyalizmin etkisini kültür, toplum, ekonomi, basın, hukuk ve siyaset alanlarından silmek için uygulanan politikaları anlatır. Politika kapsamında sorumlu örgüt liderleri ve ilgili kurumlar doğrudan görevden alınmış ve kapatılmıştır. Politika savaşın hemen ardından toplanan Potsdam Konferansı'nda karar altına alınmıştır. Politika kapsamındaki uygulamalar Soğuk Savaş'ın başlamasıyla beraber fiilen sona erdirilmiştir.

Elbette süreç sıfırlanamaz. Bugün bir NeoNazi sapkınlığı sürmekte hatta anti-semit yaklaşımlar dahi denazifikasyon sürecinin sıfırlanmadığını göstermektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Yeniden doğuş
6 Ağustos 2019, Salı    Biraz hayal...
29 Temmuz 2019, Pazartesi    Kapalı Maraş yazıları
25 Temmuz 2019, Perşembe    Femme fatale
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Üç kadın mitos
23 Temmuz 2019, Salı    Çocuk yetiştirmek adanmışlıktır
19 Temmuz 2019, Cuma    "Film Noir" veya "Neo Film Noir" yazısı
18 Temmuz 2019, Perşembe    Aydınlanma'nın devamı olarak Romantizm

banner
banner
banner
banner
banner

Dünyanın eksen kayması
Ferhat ATİK | 21 Ağustos 2019, Çarşamba
Hegel’in felsefesinde idea, yani bütün şeylerin anlamı ve yaratıcısı, salt mantıksal doğrultuda bir gelişim içinde nesnel, öznel ve mutlak olmak üzere, üç evreden geçer. Düşüncenin varlıkla ili...
Neydi bu Frankfurt Okulu?
Ferhat ATİK | 8 Ağustos 2019, Perşembe
Birkaç dönem önce, akademideki derslerimin birisinde, çok sevdiğim, çok soru soran, araştıran, irdeleyen, öğrenme konusunda hevesli bir sınıfım vardı. Hepsi başarı ile mezun oldu ve biraz hüzün biraz gururla onları da...
Yeniden doğuş
Ferhat ATİK | 7 Ağustos 2019, Çarşamba
Her ne kadar sanatsal bir şey gibi düşünen “sözde sanatçı” sığ düşünceler olsa da Rönesans, bütünlüklü bir devrimdir.
Sözcük anlamı bile bunu anlamaya yeter. Rönesans, Fransızca’da “Yeniden Doğuş" anlamına gelir ve A...