Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 28 Ağustos 2019, Çarşamba

Kötülük ne kadar ileri gidebilir?

Paylaş  
23
21
21

İnsanlar ne kadar kötü olabilir? 20. yy bize bu soru karşısında şaşkınlığa uğrayacağımız bir barbarlık yaşattı. Holokost.

Olabileceği ile ilgili, hiç kimsenin hiçbir fikri olmayan ve olamayacak kadar büyük bir ölçekte ve şekilde insanlar öldürüldü. Öyle ki, yargılanmada suçlanan Höss, yargıcın “3,5 milyon insan öldürdünüz” cümlesine karşılık olarak şaşırdı ve “hayır 1,5-2 milyonu geçmez” dedi.

İnsanlık, ilk insanlık döneminden bu yana böylesi bir barbarlık yaşamamıştı. Holokost’la biz, böyle bir barbarlığın olabileceğine yönelik korkmayı öğrendi.

*

2.Dünya Savaşı’nın son günlerinde, Himmler tarafından Alman Deniz Kuvvetleri personeli arasında kendisini gizlemesi tavsiye edilen, Auschwitz ölüm kampının ilk komutanı Höss, neredeyse bir yıl boyunca korkakça saklandı ve tutuklanmadı. İngiliz birlikleri tarafından 11 Mart 1946'da, bir çiftçi kılığında ve Almanya doğumlu, Yahudi asıllı Franz Lang ismiyle yakalandı. Kendisine bir Yahudi ismi vermişti.

15 Nisan 1946’da Nürnberg Uluslararası Askeri Mahkemesinde sorgulandı. Burada suçları ile ilgili ayrıntılı ifade verdi. 25 Mayıs 1946'da Polonyalı yetkililere teslim edildi ve Polonya’da Yüksek Ulusal Mahkemesinde cinayetten yargılandı. Mahkeme sırasında, üç buçuk milyon insanı öldürmekle suçlandığı zaman, “Hayır sadece bir buçuk milyon veya iki milyon insan öldü, geri kalanı hastalık ve açlıktan öldü” şeklinde yanıt verecek kadar yaptığını ruhunda meşrulaştırmıştı.

2 Nisan 1947’de Varşova’daki mahkemede ölüm cezasına çarptırıldı ve 14 gün sonra, 16 Nisan’da, eskiden komutanı olduğu Auschwitz Toplama Kampı krematoryumunun hemen yanında asılarak idam edildi.

İdamı, bu amaçla özel olarak inşa edilmiş darağacında gerçekleştirildi.

“Hak ettiğini buldu” dahi dedirtemeyecek bir son bu. Çünkü hiç kuşkusuz çok daha fazlasını hak edecek kadar kötüydü.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Eylül 2019, Perşembe    Ne öğretmeliyiz?
18 Eylül 2019, Çarşamba    Kamusal alanda kendisini rezil edenler
12 Eylül 2019, Perşembe    3 film, yeni 1 hayat
11 Eylül 2019, Çarşamba    İntihar ve BM'nin inadı
6 Eylül 2019, Cuma    Bugün 6 Eylül
4 Eylül 2019, Çarşamba    SETA Raporu
3 Eylül 2019, Salı    Henüz yaz bitmeden...
29 Ağustos 2019, Perşembe    Kolay iş değil!
21 Ağustos 2019, Çarşamba    Dünyanın eksen kayması
8 Ağustos 2019, Perşembe    Neydi bu Frankfurt Okulu?

banner
banner
banner
banner
banner

Ne öğretmeliyiz?
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2019, Perşembe
Akademide gençlere medyanın içeriğini oluştururken nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğretmekteyim. İçeriğin zenginliği, farklılığı, tecimsel boyutu, fark edilir olması gerekliliği ve benzer birçok değer.
Sonra bu g...
Kamusal alanda kendisini rezil edenler
Ferhat ATİK | 18 Eylül 2019, Çarşamba
Dünden devam edersem eğer, yine bir özürle başlamalıyım. Çünkü öğretici bir dil kullanmanın acısı içindeyim. Ne haddime.
Gerek medya aygıtlarının herhangi birinde gerekse sosyal medya aygıtlarında; hiç fark etmeden ş...
3 film, yeni 1 hayat
Ferhat ATİK | 12 Eylül 2019, Perşembe
Bazen bir anıyı bir filmden edinir, kendi anınız gibi benimsersiniz. Şimdi sizlerle zamana yenilmeyen 3 film paylaşacağım. İzlemediyseniz izleyin. Çünkü her birinin neredeye tamamı, içselleştireceğiniz anılarınız gibi...